Ponad 300 kg rocznie…

Data publikacji:  10-03-2017

Urząd Statystyczny w Gdańsku wydał opracowanie dot. gospodarki odpadami komunalnymi w województwie pomorskim. Wynika z niego, że ilość odpadów zebranych w 2015 r. wzrosła o 1,2% w stosunku do roku poprzedniego, a blisko 78% odpadów komunalnych pochodziło z gospodarstw domowych. A zatem wyrzucamy więcej – w przeliczeniu na jednego mieszkańca w województwie wyszło prawie 305 kg odpadów w skali roku! To tyle, ile waży średnio 6 typowych lodówek o wysokości 180 cm. 

Około 25% wszystkich odpadów stanowiły te zebrane selektywnie i wysegregowane z frakcji suchej. I chociaż nie jest to dużo, to w stosunku do roku 2011 nastąpił prawie dwukrotny wzrost ilości odpadów posortowanych.

Wciąż jednak produkujemy za dużo zbędnych materiałów, a za mało z nich wykorzystujemy ponownie. Co zrobić, aby poprawić te niechlubne statystyki?

Najprościej kupować mniej.  Często dajemy złapać się na podkręcone przez marketingowców okazje i promocje, ulegamy wykreowanym potrzebom. A czy zaspokajanie konsumpcyjnych i modowych zachcianek powinno decydować o dokonywanych przez nas wyborach? Czy naprawdę potrzebujemy kolejnej pary butów, kurtkę czy nowszy model smartfona? Możemy też kupować rozsądnie – wybierać produkty trwałe, bez zbędnych opakowań, nie zawierające sztucznych dodatków czy konserwantów. Możliwość oszczędności zarówno dla portfela, jak i środowiska, niesie za sobą kupowanie rzeczy używanych lub dzielenie dóbr z innymi. Obecnie mamy szereg możliwości odnalezienia perełek z „drugiego obiegu” – aplikacje na smartfony, portale z ogłoszeniami, tablice w sklepach, czy coraz częściej organizowane „pchle targi” i wyprzedaże garażowe. Nie bez znaczenia pozostaje znajomość lokalnego rynku i oferty naszego najbliższego otoczenia – zakupy u sąsiadów nie tylko zacieśnią relację i dadzą pracę. Ograniczą zbędny ruch komunikacyjny i robienie zakupów na zapas. Warto też kupować grupowo – w opakowaniach zbiorczych, czy jeden sprzęt na kilka osób. Dzielenie się różnymi dobrami staje się nie tylko modą – to cnota, której wszystkim życzymy. 

zielony kosz na śmieci pełen odpadów - wystają z niego butelki, na klapie leży karton po napoju, skarpetka, pognieciony papier
ZałącznikWielkośćData
PDF icon Gospodarka odpadami komunalnymi w województwie pomorskim - opracowanie sygnalne, Urząd Statystyczny w Gdańsku427.93 KB10-03-2017