Porządki nad Jeziorem Charzykowskim

Data publikacji:  20-04-2017

100 osób wzięło udział w akcji sprzątania Jeziora Charzykowskiego. To największy zbiornik wodny na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Cieszy się dużym zainteresowaniem miejscowych i przyjezdnych. Wykorzystywany jest w celach turystycznych i rekreacyjnych. Akcja sprzątania organizowana jest od 2009 roku. Od samego początku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wspiera ją finansowo.

W tym roku brzegi jeziora posprzątane zostały po raz dziewiąty. I niespodzianka! Zebrano … najmniej śmieci spośród wszystkich edycji akcji. „To oznacza, że wreszcie po latach widać efekty naszej pracy. W pierwszych latach zapełnialiśmy nawet trzy kontenery, w ubiegłym tylko dwa, a w tym roku jeden!” – cieszy się Mariusz Grzempa – kierownik Zaborskiego Parku Krajobrazowego.

W   akcji udział wzięli leśnicy z nadleśnictw Rytel i Przymuszewo, myśliwi, pracownicy parków, żeglarze, rybacy, pracownicy RZGW, strażacy OSP Charzykowy, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Chojnicach, wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Wierzchowie Człuchowskim i członkowie sekcji kajakowej „Szansa” skupiającej dzieci i młodzież niepełnosprawną. „Dlaczego to robimy? Kochamy to jezioro! Mieszkam w Charzykowach i nad jeziorem spędzam bardzo dużo czasu na treningach z młodzieżą niepełnosprawną. Korzystamy z uroków tego miejsca i jesteśmy mu po prostu to winni. To spłata naszego długu wdzięczności” – wyjaśnia Tomasz Biesek – trener sekcji kajakowej „Szansa”.

Co uczestnicy akcji znaleźli nad brzegiem jeziora? Butelki, puszki aluminiowe, opony, stare fotele, pampersy, ale także nartę wodną, lodówkę, karoserię samochodową. Wszystkie rzeczy trafiły do Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze.

Jezioro Charzykowskie zajmuje 1363 hektary powierzchni, linia brzegowa liczy około 30 km. Przez jezioro przepływa rzeka Brda. Dopływem jest Jarcewska Struga, przepływająca przez Chojnice. Dzięki nowoczesnej oczyszczalni ścieków w Igłach, stan ekologiczny jeziora z roku na rok jest coraz lepszy, ale jest to proces powolny i wieloletni.

Otoczenie jest ważne dla ptaków. To miejsce lęgów, żerowiska i odpoczynku dla gągoła, nurogęsi, zimorodka, łabędzia niemego, bąka, mewy śmieszki, łabędzia krzykliwego, żurawia, kormorana, bielika i puchacza. Charzykowskie  należy do Rezerwatu Biosfery UNESCO Bory Tucholskie.

Charzykowy to znany ośrodek sportów wodnych. W 1922 roku, z inicjatywy Ottona Weilanda, powstał pierwszy klub żeglarski w Polsce, obecnie znany jako Chojnicki Klub Żeglarski. Znajduje się tutaj jeden z najnowocześniejszych portów jachtowych na śródlądziu, z możliwością przyjęcia ponad stu jednostek różnych klas. To znany ośrodek szkolenia żeglarskiego dzieci i młodzieży w klasie Optymist. 

Odpady zapakowane w czarne worki zgromadzone nad brzegiem jeziora Uczestnik akcji sprzątania brzegów jeziora z workiem na odpady Pełny kontener na odpady Jezioro Charzykowskie, na brzegu widać kajaki, obok drzewa; pomost na jeziorze Przystań nad Jeziorem Charzykowskim, plaża, pomost