Tu kiedyś będzie las …

Data publikacji:  25-04-2017

22 kwietnia 2017 roku – w Dniu Ziemi – pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku oraz Banku Ochrony Środowiska wraz z zaprzyjaźnionymi instytucjami sadzili las. Na miejscu zbiórki pojawiło się około stu osób. Było słonecznie, ale trochę wietrznie. Aby wszystkich rozgrzać i zachęcić do pracy, leśnicy odegrali specjalny sygnał. Były powitania i krótkie przemówienia.

Adam Kwiatkowski – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku – powiedział, że wiosna to czas, kiedy leśnicy sadzą najwięcej drzew. „Dlaczego sadzimy? Przyroda sobie poradzi bez człowieka, moglibyśmy nie ingerować, ale czy wówczas byłoby tak jak tego chcemy? My potrzebujemy drewna, dlatego wycinamy drzewa, ale robimy to mądrze. Tak, aby go nie zabrakło kolejnym pokoleniom.  Korzystamy z dobrodziejstw lasu, ale w taki sposób, aby środowisko było w jak najlepszej kondycji. W Dniu Ziemi damy Ziemi coś od siebie. Po to, aby następne pokolenia mogły się cieszyć pięknym lasem”.

Spotykamy się w zupełnie innym otoczeniu niż zazwyczaj. Z dala od biurek i sal konferencyjnych. Otoczenie jest też zdecydowanie ciekawsze. A to budzi pozytywne emocje” – powiedział Michał Pawłowicz – zastępca dyrektora Banku Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Las żyje dla nas, zatem dbajmy o niego” – dodała Danuta Grodzicka – Kozak – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.” Hasło Funduszu  to „Dla ludzi i środowiska”. Zgodnie z tą dewizą, wszystkie środki statutowe oraz zyski przeznaczamy na ochronę środowiska”.

Mamy ogromne szczęście, że mieszkamy w Gdańsku. Mamy piękne otoczenie, a to zasługa właśnie leśników. Dziękuję za waszą pracę i wysiłek” – stwierdził Piotr Grzelak – zastępca prezydenta Gdańska.

Krótki instruktaż sadzenia, łopaty i rękawice w jedną garść, w drugą – sadzonki dębów. I akcja ruszyła…

Doświadczona ekipa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z uśmiechem na twarzy szybko zabrała się do pracy. Dobraliśmy się w pary i ruszyliśmy … Pomagały i wspierały nas dzieci i mężowie. Robota dosłownie paliła się nam w rękach! Ale efekty było widać i jesteśmy z nich w pełni  usatysfakcjonowani. 

Grupa około stu osób w Nadleśnictwie Gdańskczekająca na rozpoczęcie akcji Prezes Danuta Grodzicka – Kozak wraz mężem sadzą drzewa, w rękach trzymają łopatę i sadzonki Agnieszka Wojtach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku z córką, w rękach trzymają łopatę, obok leżą sadzonki Rodzinna reprezentacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Na zdjęciu trzy osoby: kobieta, mężczyzna i dziecko. Wspólnie sadzą drzewo w Nadleśnictwie Gdańsk. Iwona Beszczyńska i Ireneusz Michałkiewicz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Mężczyzna kopie dół w ziemi, kobieta trzyma worek z sadzonkami. Silna, rodzinna reprezentacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jolanta, Krzysztof, Adam i Tomasz Gąsiorowscy. Rodzina z łopatami, pustymi workami po sadzonkach stoi na tle posadzonych drzew.