od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

10 000 domów na Pomorzu walczy o czyste powietrze

10 000 umów w programie Czyste Powietrze w województwie pomorskim

10 000 domów na Pomorzu walczy o czyste powietrze

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe. Program Czyste Powietrze pomaga mieszkańcom w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła.

Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Polsce są gospodarstwa domowe. Program Czyste Powietrze pomaga mieszkańcom w wymianie nieekologicznych źródeł ciepła. W województwie pomorskim do dofinansowania zakwalifikowało się już 10 000 domów!

Mieszkańcy Pomorza coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania w swoich domach. Realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku program Czyste Powietrze ma ich w tym wspierać – w ramach dofinansowania pomorskie gospodarstwa domowe zyskały m.in. nowe kotły na gaz, biomasę, pompy ciepła oraz nowe drzwi czy okna.

Największa emisja pyłów powodowana jest spalaniem węgla i drewna w starych kotłach. Pomorzanie już od ponad dwóch lat wnioskują o dofinansowanie inwestycji, których zadaniem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń oraz zatrzymanie jak największej ilości ciepła w domach. Do tej pory podpisaliśmy umowy na łączną sumę ok. 160 mln zł dotacji – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Dzięki zrealizowanym inwestycjom w ramach zawartych umów, województwo pomorskie pozbyło się do tej pory ok. 4 000 starych kotłów. Za sprawą programu Czyste Powietrze każdego roku emisja dwutlenku węgla zmniejsza się  już o 24 000 ton i z każdym rokiem ta liczba będzie dalej rosnąć.

W Polsce zanieczyszczenie powietrza powoduje koszty w wysokości od 6% do 13% PKB. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że poza skutkami zdrowotnymi, zanieczyszczone powietrze pochłania ogromne sumy pieniędzy. Czyste Powietrze pozwala na wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne, przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych czy zamontowanie odnawialnych źródeł energii – wyjaśnia Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW.

Najwięcej wniosków o dofinansowanie złożonych zostało w powiatach: kartuskim, wejherowskim, starogardzkim i chojnickim.

By móc jeszcze skuteczniej walczyć ze złej jakości powietrzem, potrzebujemy wsparcia pomorskich gmin. Mamy podpisane umowy z ok. 50 gminami, ale to nadal za mało. To właśnie samorządy są najbliżej swoich mieszkańców, mogą do nich docierać, informować i skracać drogę składania wniosku – tłumaczy Justyna Sikora, kierownik Działu Projektów Środowiskowych w WFOŚiGW w Gdańsku.

WFOŚiGW w Gdańsku prowadzi działania edukacyjne i informacyjne, których celem jest wsparcie mieszkańców w pozyskiwaniu dofinansowań. Przy okazji 10 000. umowy przygotowany został spot informacyjny, w mediach społecznościowych pojawiają się publikacje na ten temat, każdy może zadać pytanie, na które odpowiedzą eksperci. Informacje nt. Czystego Powietrza znajdują się na stronie Funduszu (wfos.gdansk.pl), uruchomiona została infolinia (czynna od wtorku do czwartku w godz. 10:00 – 15:00, tel. 58 743 18 21) oraz mail (czystepowietrze@wfos.gdansk.pl) przeznaczone wyłącznie temu programowi.

Previous Kolejne wsparcie Wojewódzkich Funduszy w walce z COVID-19
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.