od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

13,6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w gminie Choczewo

13,6 mln zł na modernizację oczyszczalni ścieków w gminie Choczewo

Modernizacja gminnej oczyszczalni ścieków w  powiecie wejherowskim.  Na realizację zadania Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił 13,6 mln zł pożyczki. Umowę podpisał prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda oraz wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka.

Gmina Choczewo zbuduje nowe obiekty w części mechaniczno-biologicznej i osadowej, a także przebuduje ciąg technologiczny.

Inwestycja ma duże znaczenie dla środowiska. Poprawi się jakość ścieków oczyszczonych trafiających do rzeki Struga Choczewska. Dzięki modernizacji oczyszczalni, stare i wyeksploatowane urządzenia zastąpione zostaną nowoczesnymi, bardziej efektywnymi, spełniającymi najnowsze normy – wyjaśnia  Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Rozbudowa oczyszczalni ścieków w Choczewie jest inwestycją priorytetową, pozwoli na podłączenie nieskanalizowanych do tej pory miejscowości. Mając na uwadze, że ogłoszono lokalizację elektrowni atomowej oraz inwestycję towarzyszącą jaką jest budowa dużego osiedla mieszkaniowego w Choczewie, ta rozbudowa jest dla nas niezbędna. Rozmowy z inwestorem pozwoliły wstępnie uzgodnić, że do oczyszczalni zostaną podłączone  domy wielorodzinne – tłumaczy wójt gminy Choczewo Wiesław Gębka.

Gmina Choczewo to popularna miejscowość turystyczna. Szczególnie latem odwiedza to miejsce dużo wczasowiczów. Modernizacja obiektu jest istotna nie tylko w aspekcie środowiskowym, ale także społecznym.

Obszar zlewni, dla którego funkcjonuje oczyszczalnia, stanowi atrakcyjny turystycznie region.  To ważne, aby obiekt posiadał odpowiednią przepustowość umożliwiającą przyjęcie wymaganej ilości ścieków surowych, które mogą zostać poddane procesom oczyszczania – mówi  Rafał Węglarek – menager projektu w WFOŚiGW w Gdańsku.

Koszt inwestycji   to 14,4 mln zł. Jej koniec zaplanowano na grudzień 2023 roku.

Previous Remiz wystartował! 
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.