od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

2 mln zł dla pomorskich OSP

2 mln zł dla pomorskich OSP

Ruszył nabór „Florek – wsparcie dla OSP”. Pomorskie ochotnicze straże pożarne po raz kolejny mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu profesjonalnego sprzętu i wyposażenia oraz środków ochrony indywidualnej strażaków. Są to przyrządy wykorzystywane podczas akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń. Budżet naboru to 2 mln zł.

W wypadkach i katastrofach liczy się każda sekunda. Wówczas dobry, sprawny i nowoczesny ekwipunek jest niezbędny. W ramach naboru pomorskie OSP mogą się starać o dofinansowanie zakupu np. sprzętu hydraulicznego, wentylatora oddymiającego, piły tarczowej, pilarki ratowniczej, kurtyny wodnej, motopompy, syreny alarmowej, a także kombinezonów, hełmów, butów, kominiarek i specjalnych rękawic. Wszystkiego co jest konieczne podczas akcji ratowniczych. To drobny, ale niezwykle istotny osprzęt.

Ochotnicze straże pożarne pierwsze pojawiają się na miejscu zdarzenia. Od ich skutecznej interwencji niejednokrotnie zależy powodzenie całej akcji. To one walczą ze skutkami pożarów, powodzi, huraganów, klęsk żywiołowych. Strażacy muszą posiadać profesjonalny i niezawodny sprzęt. To bardzo ważne z punktu widzenia naszego bezpieczeństwa, ale i środowiska. Doceniamy ich zaangażowanie, odwagę i chęć niesienia pomocy – wyjaśnia Szymon Gajda – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.  

Dofinansowanie druhów to dobra wiadomość dla ochotniczych straży pożarnych, ale i mieszkańców oraz turystów. Dobre wyposażenie strażaków to lepsza ochrona zdrowia i życia oraz środowiska.

Lokalnie dzięki środkom finansowym strażacy są coraz lepiej wyposażeni w  nowoczesny sprzęt, który ma wpływ na środowisko. Zwiększa to bezpieczeństwo naszego regionu. To właśnie Straż Pożarna pierwsza podejmuje działania ratownicze w naszych „małych ojczyznach – tłumaczy nadbryg. Piotr Socha – pomorski komendant wojewódzki PSP.

Do pomorskich OSP trafią 2 mln zł dotacji. To środki własne WFOŚiGW w Gdańsku oraz udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”.

Druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych w swych społecznościach są liderami, którzy wskazują czym jest wspólnota i odpowiedzialność za innych. Oprócz niesienia pomocy, kształtują patriotyczne postawy, pamiętają o historii i  tradycji   –  mówi wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Od lat, konsekwentnie wspieramy i wyposażamy OSP w wozy strażackie i niezbędny sprzęt.  Od 2016 rok, tu na Pomorzu, do OSP trafiły 154 nowe samochody. Wartość tych pojazdów przekroczyła 125 mln zł.  Dodatkowo jednostki wyposażane są w profesjonalny i niezawodny sprzęt, z programów rządowych finansowane są remonty, rozbudowy i budowy nowoczesnych remiz, druhowie za wieloletnią służbę otrzymują dodatek do emerytury, dotacje dostają też młodzieżowe drużyny strażackie. Tegoroczna edycja programu Florek Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku to kolejne 2 mln zł do rozdysponowania. Zachęcam do uczestnictwa w naborze – dodaje Dariusz Drelich.

W 2022 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przekazał dla pomorskich strażaków ponad 4,4 mln zł dotacji. W ramach naboru Florian – wsparcie dla OSP i WOPR, pomorscy druhowie zakupili 8 samochodów ratowniczo-gaśniczych, a naboru Florek – wsparcie dla OSP prawie 2 000 sztuk sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratowniczych.

Previous <strong>Milion zł w programie Agroenergia!</strong>
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.