2023 to jubileuszowy rok dla nas.
Obchodzimy 30 – lecie naszej działalności.
Przez trzy dekady podpisaliśmy z beneficjentami 40 000 umów na prośrodowiskowe inwestycje w naszym regionie.
Udzieliliśmy dofinansowania na łączną kwotę 2, 3 mld zł.
Dzięki naszemu wsparciu, wybudowanych, przebudowanych i zmodernizowanych zostało 150 komunalnych oczyszczalni ścieków. Wybudowanych 5 000 km sieci kanalizacyjnych. Emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 2, 2 mln ton.
Pracownicy funduszu weryfikowali i rozliczali wnioski o dofinansowanie.
Przeprowadzali kontrole w miejscach inwestycji.
Przejrzeli stosy dokumentów.
Uczestniczyli w obradach różnych komisji konkursowych.
Wypłacali dotacje i pożyczki.
Pisali artykuły, udzielali wywiadów do mediów, prowadzili konferencje.
I jeszcze dużo, dużo więcej.
Od 30 lat prężnie działamy dla ludzi i środowiska.
Mamy świadomość, że dzięki naszemu wysiłkowi znika azbest, likwidowane są kopciuchy, oszczędzana woda i energia, rozwija się gospodarka wodno-ściekowa.
Jesteśmy dumni, jak przez te trzy dekady zmienił się pomorski region. W naszym województwie jest wiele miejsc wartych odwiedzenia podczas wakacyjnych czy weekendowych wojaży. Warto wypoczywać nad polskim morzem, pomorskimi jeziorami, iść na spacer do pobliskiego lasu, czy popłynąć na spływ kajakowy jedną z rzek.
Opracowaliśmy specjalny raport, który podsumowuje 30 lat naszej działalności.
– Dzięki wielu programom realizowanym przez trzy dekady, województwo pomorskie może się pochwalić dobrej jakości powietrzem. Taki wynik był możliwy m.in. przez realizację programu Czyste Powietrze. Ważna jest dla nas edukacja ekologiczna. Ciekawa i intrygująca przynosi niesamowite efekty. Stawiamy też na nowoczesne media, takie które są atrakcyjne i trafiają do różnych odbiorców. Stąd pomysły na filmy, podcasty i live’y. Program Moja Woda to też edukacja. Przekonujemy, że warto oszczędzać wodę i wykorzystywać deszczówkę. Działa u nas 8 działów. Sprawdzamy wnioski, dofinansowujemy inwestycje, szkolimy i doradzamy. Jednym z naszych zespołów są doradcy energetyczni. Nasi eksperci bezpłatnie doradzają w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz OZE – mówi prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda.
Od 5 pracowników i dwóch pokoi do prawie 100 – osobowej załogi i nowoczesnego ekologicznego budynku. Zmieniało się pomorskie środowisko, ale i zmienialiśmy się my.
– Dużo się działo w pierwszych latach działalności funduszu. Mieliśmy świadomość, że wywieramy olbrzymi wpływ na kształt środowiska w naszym regionie. I to nas motywowało do ciężkiej pracy – wspomina Grażyna Sławińska, która pracuje w funduszu od pierwszego dnia jego istnienia do dziś.
Jesteśmy partnerem dla samorządu województwa pomorskiego, lokalnych samorządów, przedsiębiorców, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, osób fizycznych, stowarzyszeń, fundacji. Współpracujemy i wspólnie prowadzimy różne nabory i konkursy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Prowadzimy dwie kampanie społeczne: ekoTurysta i ekoTransport. Robimy podcasty. Przygotowujemy też filmy. Mocno stawiamy na media społecznościowe. Działamy na wielu polach. Chcemy, aby o nas, środowisku, naszych pracownikach było głośno.
Lubimy bezpośredni kontakt. Można się z nami spotkać w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku, ale również na festynach czy piknikach. Informujemy o naszej działalności, pomysłach i inicjatywach.
Jeśli nas spotkasz, to podejdź i opowiedz o swojej perspektywie ochrony środowiska.