od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

30 lat z życia Grażyny Sławińskiej

30 lat z życia Grażyny Sławińskiej

30 lat z życia Grażyny Sławińskiej

29 czerwca – pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej WFOŚiGW w Gdańsku – urodziny Grażyny.

26 lipca – uchwałę w sprawie przyjęcia statutu nowo utworzonej instytucji podpisał pierwszy przewodniczący rady nadzorczej Maciej Płażyński – imieniny Grażyny.

To nie mogły być przypadki. Życie Grażyny Sławińskiej naznaczone było Funduszem od zawsze.

Pamięta pierwszy dzień naszej działalności. A pamięć ma bardzo dobrą.

Nasza pierwsza siedziba mieściła się w budynku Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, przy ul. Okopowej 21/27. Załoga liczyła wówczas pięć osób. Do dyspozycji miała dwa pokoje. W jednym stał komputer – to, że to odnotowujemy świadczy o tym jak wielkie znaczenie miał ten fakt! Pracowała przy nim jedna osoba.

W drugim pokoju siedziało trzech mężczyzn i Grażyna.  Mieli tylko dwa biurka i dwa krzesła. Kto przychodził punktualnie do pracy, miał miejsce przy stole.

Kto się spóźniał … jechał w delegację. W teren, na kontrolę. Cztery osoby – dwa biurka. Innego wyjścia nie było.    

30 lat z życia Grażyny Sławińskiej
Grażyna Sławińska (2003 rok)

W pierwszym roku działalności udzieliliśmy dofinansowania na kwotę 7, 5 mln zł. Cztery lata później, w 1997 roku, było to już 29 mln zł. Cztery razy więcej!

Początkowo niemal wszystkie, dobrze udokumentowane wnioski, spotykały się z naszą akceptacją. Z czasem lista priorytetów stawała się coraz bardziej precyzyjna. Zdarzało się, że o dofinansowanie ubiegały się inwestycje o równorzędnej wartości dla środowiska. I wówczas rozpoczynała się dyskusja nad wyborem wniosków! Czasem było naprawdę gorąco!

Grażyna przez lata pełniła różne funkcje w Funduszu. Była sekretarką, kadrową, behapowcem, pracownikiem monitorującym, pisała i rozliczała umowy o dofinansowanie. Na którym z tych stanowisk pracowało jej się najlepiej? – Trudno powiedzieć. Na każdym było to „coś”, co powodowało, że lubiłam tę pracę i zawsze wykonywałam ją nie tylko z dużym zaangażowaniem, ale i z myślą o środowisku – wspomina Grażyna.

Dla nas, rozpoczynających działalność w 1993 roku, nie mogło być innego priorytetu niż ochrona wód Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej. Zatoka Gdańska była jednym z 27 polskich regionów klęski ekologicznej. Wody skażone bakteriologicznie, zamknięte plaże. Włączyliśmy się w modernizacje i rozbudowy oczyszczalni ścieków. W województwie gdańskim w 1990 roku działały trzy grupowe oczyszczalnie ścieków, obecnie na tym samym obszarze funkcjonuje ich ponad 100!

Bardzo dużo środków przeznaczyliśmy na „Program ochrony wód Zatoki Gdańskiej Zatoki Puckiej”, w skrócie nazywanym przez nas „programem zatoka”. Udzieliliśmy dofinansowania na modernizację oczyszczalni ścieków w Swarzewie i na wyprowadzenie kolektora zrzutowego w głąb wód zatoki. To były takie kroki milowe w tej walce o czystość pomorskich wód – wyjaśnia Grażyna.  

Wykłady, spotkania z ekspertami, dyskusje nad interpretacją przepisów prawnych, szkolenia. – Bardzo się lubiliśmy, spędzaliśmy ze sobą dużo czasu. Dużo się działo! Mieliśmy świadomość, że wywieramy olbrzymi wpływ na kształt środowiska w naszym regionie. I to nas motywowało do ciężkiej pracy – dodaje Grażyna.

Grażyna nazywana jest też honorową Panią Generał. Dlaczego? Odpowiedź w naszym podcaście! 

Previous Brodziec w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.