od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

5 000 zł na zbieranie deszczówki na Pomorzu

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Marcin Osowski podczas spotkania z dziennikarzami o programie Moja Woda

5 000 zł na zbieranie deszczówki na Pomorzu

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku uruchomił nabór wniosków w ogólnopolskim programie „Moja Woda”.

Problem suszy to temat, który coraz częściej i głośniej wybrzmiewa także w Polsce. Rozważna gospodarka wodą nabiera niebagatelnego znaczenia. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku będzie dofinansowywał przydomowe instalacje do zbierania wód opadowych.

Tylko 1% wody na ziemi jest dostępny dla ludzi. Gdybyśmy całą ziemską wodę zamknęli w 4-litrowym zbiorniku, to świeża woda dla człowieka zajmowałaby tyle, co łyżka stołowa. Argumentów za tym, że należy oszczędnie podchodzić do tematu, jest wiele. Dlatego też WFOŚiGW w Gdańsku uruchomił właśnie nabór wniosków w ogólnopolskim programie „Moja Woda”.

W ramach „Mojej Wody” dom jednorodzinny może otrzymać do 5 000 zł dotacji na przydomowe instalacje, które magazynują wody opadowe lub roztopowe. Na terenie województwa pomorskiego nabór wniosków prowadzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Stoimy przed jednym z najważniejszych ekologicznych wyzwań, jakim jest brak wody w kranach. Musimy zacząć działać. Mikroinstalacje wodne to prosty sposób na wykorzystanie darmowej wody, czyli deszczówki. W całym kraju dzięki temu programowi zaoszczędzonych zostanie milion metrów sześciennych wody rocznie – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.  

Każdy wnioskujący może dostać nawet 5000 zł dofinansowania. Ta kwota obejmuje maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych, czyli m.in. zakup, montaż, budowę i uruchomienie instalacji – przewodów odprowadzających wody opadowe, instalacji rozsączającej, zbiornika retencyjnego, czyli wszystkiego, co służy nawadnianiu lub innemu wykorzystaniu zatrzymanej wody.

Podziemny zbiornik na deszczówkę o pojemności 3 tys. litrów kosztuje ok. 2 tys. zł. Jeśli dodamy do tego wszelkie przewody, które doprowadzą do niego deszczówkę, oraz robociznę, to okazuje się, że za własne kilkaset złotych możemy mieć instalację wartą kilka tysięcy – wyjaśnia Marcin Osowski.

Dofinansowaniu podlegać mogą koszty, które zostały poniesione po 1 czerwca 2020 r.

Podczas gdy Europejczyk zużywa ok. 200 litrów wody dziennie, mieszkaniec Afryki Subsaharyjskiej zużywa jej 10 litrów. Te różnice pokazują, że świadomość tego, jak ważna i cenna jest woda, wśród mieszkańców naszego kontynentu jest dość niska. Musimy to zmienić i nauczyć się mądrzej korzystać z ziemskich zasobów – informuje Paulina Górska, kierownik Zespołu Programów Regionalnych WFOŚiGW w Gdańsku.

Wnioski należy składać w wersji elektronicznej przez Portal Beneficjenta na stronie WFOŚiGW w Gdańsku. Jednocześnie należy albo wysłać wersję papierową pocztą na adres WFOŚiGW w Gdańsku albo złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP.

Ogólnopolski budżet programu to 100 mln zł. „Moja Woda” realizowana będzie do 2024 roku. Program ogłoszony został przez Ministerstwo Klimatu i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Previous INFORMACJA O WYNIKU PRZETARGU
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.