od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

5,9 mln zł na zbieranie deszczówki na Pomorzu

5,9 mln zł na zbieranie deszczówki na Pomorzu

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w programie Moja Woda. Właściciele domów jednorodzinnych mogą się starać o dotację na przydomowe instalacje do retencjonowania wody.
5, 9 mln zł – to budżet na województwo pomorskie. Program w regionie realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Program Moja Woda jest odpowiedzią na problem suszy oraz zmiany klimatyczne w Polsce. Wymuszają one zmianę podejścia do gospodarki wodą.

97% wody na Ziemi jest słona, 2% jest zamknięta w lodowcach, a tylko 1% to woda pitna. Argumentów za tym, aby rozsądnie i oszczędnie podchodzić do zagadnienia jest sporo. Problem braku wody w kranach staje się jak najbardziej realny. Stąd potrzeba, aby po raz trzeci uruchomić program Moja Woda. 

– Deszczówka to darmowa woda. Warto ją zbierać i wykorzystywać. Dzięki temu możemy zaoszczędzić tysiące metrów sześciennych wody. Przydomowe instalacje retencyjne to idealne rozwiązanie na obecną sytuację, powinniśmy je stosować na masową skalę. Każdy, nawet najmniejszy krok, przynosi duże korzyści dla środowiska – tłumaczy Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.   

Program skierowany jest do właścicieli, współwłaścicieli domów jednorodzinnych oraz wieczystych użytkowników nieruchomości. Wnioskodawcy maksymalnie mogą otrzymać do 6 000 zł dofinansowania.  

Dotacje udzielane są na zakup, dostawę, montaż, budowę i uruchomienie instalacji – m.in. zbiorniki podziemne i naziemne, przewody odprowadzające wody opadowe, studnie chłonne, pompy, filtry, zraszacze, czyli na wszystko co jest potrzebne do zbierania i zagospodarowania zatrzymanej wody.    

Pula środków z poprzednich edycji programu Moja Woda rozeszła się bardzo szybko. To pokazuje, że polskie społeczeństwo zdaje sobie sprawę, że zasoby wody są ograniczone i trzeba ją oszczędzać, w tym wykorzystując deszczówkę. Instalując mikroinstalację retencyjną, niewielkim kosztem możemy to właśnie zrobić. W porównaniu z poprzednimi edycjami Mojej Wody jedną z istotnych zmian, która z pewnością ucieszy naszych beneficjentów, jest zwiększenie kwoty dotacji do 6 000 zł – informuje Kamila Kujawska – koordynator programu priorytetowego Moja Woda w WFOŚiGW w Gdańsku.

Dofinansowanie można otrzymać na inwestycje, w których koszty kwalifikowane poniesione zostały po 1 stycznia 2023 roku.  

Wnioski należy składać elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku. Jednocześnie należy albo wysłać wersję papierową na adres Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Gdańsku, albo złożyć wniosek za pośrednictwem portalu ePUAP.

Beneficjenci inwestycje objęte dofinansowaniem muszą zrealizować do 30 czerwca 2024 roku.

Moja Woda to inicjatywa Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  

Poprzednie dwa nabory cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. WFOŚiGW w Gdańsku udzielił dofinansowania 1 935 zadaniom na kwotę 8,9 mln zł.

Jestem bardzo zadowolony, że skorzystałem z dotacji w programie Moja Woda. Stare szambo przerobiłem na zbiornik podziemny o powierzchni 6 m3. Otrzymałem dofinansowanie na zakup i montaż instalacji, dzięki którym deszczówka trafia do zbiornika. Zmagazynowaną wodę używam głównie do podlewania ogrodu. Ta inwestycja to duża oszczędność wody i pieniędzy – przekonuje Krzysztof Orlikowski z Kębłowa, koło Luzina.

Największym zainteresowaniem program cieszył się w gminach Żukowo, Kościerzyna, Gdańsk, Chojnice i Pruszcz Gdański.

 

Previous Musimy dbać o wodę. Ruszają dotacje na przydomowe systemy zbierania deszczówki
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.