od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

6 000 ton mniej azbestu!

6 000 ton mniej azbestu!

Rozstrzygnęliśmy nabór, w którym 68 pomorskich gmin otrzymało dofinansowanie na usunięcie i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest.

Usuniętych zostanie prawie 6 000 ton eternitowych pokryć dachowych zawierających włókna azbestowe. Pomorskie gminy otrzymają na to dotacje w łącznej wysokości ponad 2 mln zł. Najwięcej odpadów usuniętych zostanie w Brusach (357 ton), Szemudzie (277 ton) i Kościerzynie (240 ton).

To bardzo dobrze, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wychodzi naprzeciw ekopotrzebom mieszkańców i organizuje tego typu nabory. To ogromna pomoc dla naszych mieszkańców. Usuwanie wyrobów zawierających azbest jest bardzo kosztowne, wymaga określonych procedur, a eternit musi być odbierany przez wyspecjalizowane firmy. W ostatniej edycji projektu, edycji 2021, którą podsumowaliśmy z końcem bieżącego roku zlikwidowanych, czyli zdemontowanych, przetransportowanych, zabezpieczonych i unieszkodliwionych, zostało 25 ton płyt eternitowych o powierzchni ponad 18 tysięcy metrów kwadratowych. Współpracowaliśmy łącznie ze 104 rodzinami. Pozyskane dofinansowanie wyniosło 79 tysięcy złotych.  Zamierzamy kontynuować realizację zadania w naszej gminie w następnych latach. Zachęcamy do składania wniosków kolejne osoby. Jest nadal do wykonania sporo pracy w tym zakresie. Na podstawie przeprowadzonej analizy wiemy, że do unieszkodliwienia na terenie gminy Brusy pozostaje ponad 4 tysiące ton eternitu – tłumaczy Witold Ossowski – burmistrz Brus.

Od 15 lat pomagamy usuwać i unieszkodliwiać wyroby zawierające azbest. Tym samym wspieramy lokalne samorządy w ich staraniach o zminimalizowanie oddziaływania azbestu na ludzi i środowisko.

– Od lat nasza inicjatywa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem pomorskich gmin. Usuwanie azbestu to bardzo kosztowny proces, samorządy bez naszej pomocy nie poradzą sobie z tym problemem. Nam również bardzo zależy, aby go rozwiązać. To kwestia nie tylko ochrony środowiska, ale także zdrowia mieszkańców naszego regionu. W tym naborze dofinansowanie trafi do 68 pomorskich gmin, to dobra wiadomość dla nas wszystkich – wyjaśnia Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Od 2007 roku zawarliśmy z pomorskimi samorządami 840 umów o dofinansowanie. Udzieliliśmy 24 mln zł dotacji, dzięki którym unieszkodliwionych zostało 45 000 ton odpadów zawierających azbest. 

Budżet naboru to środki własne WFOŚiGW w Gdańsku oraz udostępnione przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania wyrobów zawierających azbest”.

227 000 ton – tyle pozostało jeszcze do unieszkodliwienia odpadów azbestowych w województwie pomorskim, z czego 186 000 znajduje się na terenach osób prywatnych – taką informację przekazał nam Departament Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Najwięcej do unieszkodliwienia azbestu pozostało w gminach wiejskich Puck – 7 000 ton i Chojnice (6 500 ton), a także Tczew, w Sierakowicach, Kartuzach i Pelplinie – po 6 000 ton.

Azbest szeroko stosowany był w budownictwie w latach 60. ubiegłego wieku. Jego właściwości spowodowały, że był wykorzystywany do produkcji materiałów ogniochronnych, a w połączeniu z cementem również do wyrobu materiałów budowlanych i wykończeniowych. W Polsce 96% wyrobów zawierających azbest stanowią płyty azbestowo-cementowe.

Azbest jest szkodliwy dla zdrowia, może być przyczyną licznych chorób. Niebezpieczeństwo pojawia się na skutek rozpylania w powietrzu włókien azbestowych, uwalnianych w procesie produkcji, obróbki i eksploatacji wyrobów zawierających azbest, a także podczas ich uszkodzenia lub korozji. Szkodliwość włókien azbestowych zależy od ich średnicy i długości. Najbardziej niebezpieczne są włókna długie i cienkie. Przenikają do płuc i w wyniku wieloletniego drażnienia komórek wywołują różne schorzenia. Skutki szkodliwego działania azbestu nie muszą być natychmiastowe. Mogą się ujawnić nawet po kilkudziesięciu latach. Azbest uznawany jest za substancję rakotwórczą.

Warto zaznaczyć, że eternit, który nie jest eksploatowany, nie zagraża zdrowiu i życiu człowieka.  

W Polsce od lat obowiązuje zakaz stosowania azbestu. Wyroby azbestowe muszą być usunięte do końca 2032 roku. Ten obowiązek oraz koszty z tym związane spoczywają na właścicielach nieruchomości. Istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na prace związane z demontażem, transportem i unieszkodliwieniem azbestu. Jedną z nich jest właśnie nabór Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Previous Pogodnych świąt Bożego Narodzenia!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.