od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Badanie wędrówek ptaków w pasie nadmorskim Gdańska

zdjęcie rudzika

Badanie wędrówek ptaków w pasie nadmorskim Gdańska

Aglomeracja trójmiejska jest jedynym istotnym dużym obszarem o zwartej zabudowie w pasie całego południowego Bałtyku, przez który przebiega szlak migracyjny ptaków. Tak wynika z właśnie zakończonych badań przeprowadzonych przez Pomorskie Towarzystwo Hydrologiczno-Przyrodnicze. Projekt otrzymał dotację ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dotychczas fakt istnienia szlaku migracyjnego nad aglomeracją był pomijany. A w dokumencie „Korytarze ekologiczne województwa pomorskiego” wręcz negowany – piszą autorzy badań Michał Przybylski, Piotr Zięcik i Mariusz Lewczuk. Tak narodził się pomysł, aby te kwestię sprawdzić i wyjaśnić.

Badania zostały przeprowadzone przy pomocy radarów ustawionych w gdańskim Parku Nadmorskim im. Ronalda Reagana oraz na terenie nieczynnego składowiska popiołów Jeziora Zaspa w Gdańsku.

Autorzy projektu ustalili, że pas nadmorski Gdańska oraz Gdańsk Oliwa leżą na szlaku wędrówkowym o znaczeniu kontynentalnym.  Udowodnili, że korytarz migracji obejmuje gdańskie dzielnice tj.: Stogi, Przeróbka, Młyniska, Letnica, Nowy Port, Brzeźno, Wrzeszcz Dolny, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe, Żabianka, Jelitkowo, Oliwa. Badania radarowe jednoznacznie dowiodły, że w nocy w okresie migracji, w pasie nadmorskim może przelatywać około 350 000 ptaków. Nad Gdańskiem przelatuje minimum 240 gatunków ptaków, głównie chronionych. W nocy migruje pięć razy więcej ptaków niż w ciągu dnia. Na wysokości do 100 metrów przelatuje ich 30%-40%, co wskazuje na duże prawdopodobieństwo kolizji z budynkami.

Korytarz migracyjny ptaków nad pasem nadmorskim nie jest brany pod uwagę w analizach przestrzennych i planistycznych miasta. Występowanie tak intensywnie wykorzystywanego przez ptaki korytarza migracyjnego nad miastem, który został zdiagnozowany w trakcie badań, budzi poważne obawy związane w szczególności z planami rozwoju i intensywnej zabudowy pasa nadmorskiego budynkami o wysokości 100 i więcej metrów – piszą autorzy projektu. I zalecają przeprowadzenie pełnych badań radarowych obejmujących całe okresy wędrówek ptaków. Brak badań i ewentualnej diagnozy problemu mogą doprowadzić do poważnych strat środowiskowych – dodają. Rekomendują, aby korytarz migracji ptaków uwzględniać we wszystkich dokumentach planistycznych oraz procedurach administracyjnych. Zakazać budowy obiektów utrudniających migracje ptaków lub zwiększających ich śmiertelność (szczególnie dotyczy to budynków o wysokości powyżej 55 metrów). Wyznaczyć korytarze ekologiczne w przestrzeni naziemnej oraz powietrznej wzdłuż pasa nadmorskiego. Ograniczyć nadmierne oświetlenie nocne, które utrudnia ptakom orientację i wędrówki. W pasie nadmorskim Gdańska oraz Gdańsku Oliwie należy zabronić budowy przeszklonych budynków odbijających światło.

Previous Pomorscy w Starogardzie Gdańskim!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.