od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Bioróżnorodność – poznaj, by zachować!

Piknik "Bioróżnorodność - poznaj by zachować"- stoisko WFOŚiGW w Gdańsku, zdj. arch. WFOŚiGW w Gdańsku

Bioróżnorodność – poznaj, by zachować!

Dziesiąty już piknik edukacyjny, organizowany przez Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku przy Pomorskim Zespole Parków Krajobrazowych oraz Partnerów odbył się w ostatni piątek i sobotę (19. i 20 maja 2018 r.). Piknik na stałe wpisał się do kalendarza ważnych wydarzeń edukacyjnych województwa pomorskiego. Pośród kilkudziesięciu stoisk znalazło się stoisko WFOŚiGW w Gdańsku pod nazwą „Fundusz dla bioróżnorodności”.

W sobotni, słoneczny dzień w Parku Reagana czekało na odwiedzających mnóstwo przyrodniczych atrakcji. Myślą przewodnią tegorocznej edycji była przyroda rodzima. „Mamy tendencję do porównywania – gdzieś morze zawsze jest cieplejsze, kwiaty bardziej okazałe, trawa bardziej zielona, ptaki bardziej kolorowe, a owoce smaczniejsze. Chętnie zachwycamy się tym, co na „podwórku u sąsiada”. Modnie jest pić koktajl z nasionami chia, sadzić w ogrodzie astry nowobelgijskie, dodawać do owsianki jagody goji a do obiadu puree z topinamburu. Ale w przyrodzie – jak w życiu – lepsze jest wrogiem dobrego. Czasem warto zatrzymać się w tym całym „próbowaniu”, porównywaniu i docenić to, co jest tu i teraz! Docenić tę różnorodność , która jest tylko nasza. Te gatunki, które w tym unikalnym zestawieniu występują tylko u nas. Zatem, na przekór modzie, w ogrodzie posadź malwy, owsiankę zjedz z siemieniem lnianym, nad rzeką spróbuj wypatrzeć zimorodka a kupując ryby miej na uwadze certyfikaty połowów służące także morświnom. Podczas wakacji zachwycaj się tradycyjnym krajobrazem, zapachem macierzanki i chrup papierówki…” –  słowa zaproszenia na Piknik przygotowane przez inicjatorów mówią wiele o jego idei – poszanowania przyrody rodzimej jako istotnego czynnika równowagi ekologicznej.  Czasem naprawdę niewiele wiemy o otaczającym nas pięknie: kwitnących leśnych storczykach, zdrowych ziołach, żyjących w Polsce gatunkach ptaków, które swoim kolorowym ubarwieniem nie ustępują urodą tropikalnym. Estetyka to jedno, natomiast ważny jest przede wszystkim temat istoty siedlisk i bogactwa wzajemnie powiązanych ekosystemów, z których każdy jest niezbędny dla zachowania bioróżnorodności.

Jak co roku impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród najmłodszych jak i dorosłych, chętnie korzystających z ogromu przyrodniczych atrakcji. W niekonwencjonalny sposób można było poszerzać wiedzę na temat bioróżnorodności i sposobów jej ochrony; poznać gatunki, siedliska, zjawiska. Gry, również gry terenowe, warsztaty plastyczne, happeningi, quizy i doświadczenia w lekki sposób pozwoliły opowiedzieć o ważnych dla przyrody sprawach!

Pośród kilkudziesięciu innych, znalazło się stoisko WFOŚiGW w Gdańsku pod nazwą „Fundusz dla bioróżnorodności”. Pokazywaliśmy zadania i projekty realizowane przez Fundusz; promowaliśmy wspierane projekty edukacyjne i dotyczące ochrony przyrody. Sympatyczna rodzina Pomorskich znalazła miejsce w licznych rozmowach z odwiedzającymi: była to świetna okazja do bezpośredniego dialogu o prośrodowiskowych i przyjaznych klimatowi zachowaniach – prostych do wdrożenia dla każdego z nas.

https://www.facebook.com/wfosgdansk/

Previous Uroczyste otwarcie EduParku Uniwersytetu Gdańskiego im. Macieja Płażyńskiego
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.