od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Chronimy cisy

Cis pospolity, fot. Michał Barcz, WFOŚiGW w Gdańsku

Chronimy cisy

Ochrona cisa pospolitego jest jednym z celów projektu „Ochrona bioróżnorodności rezerwatów przyrody Pomorza”. Projekt, dofinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 jest realizowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Gdańsku. Jednym z rezerwatów objętych projektem i posiadającym jedno z większych stanowisk tego gatunku jest rezerwat „Cisy w Czarnem”.

W ubiegły piątek pracownicy wyżej wymienionych instytucji i Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie –  na terenie, którego znajduje się Rezerwat przyrody „Cisy w Czarnem” – przeprowadzili prace, mające umożliwić młodym cisom warunki do prawidłowego rozwoju.

Działania te polegały na zabezpieczaniu młodych cisów osłonami z siatki przed zgryzaniem przez zwierzęta i zadeptaniem, usunięciu osłon ochraniających dobrze rozwinięte cisy oraz na wycięciu nalotów i podszytów świerku, buka i kruszyny (gatunków konkurencyjnych) wokół młodych siewek. Spotkanie pracowników było także okazją do wymiany doświadczeń i  niewątpliwie miło spędzonym czasem.

W rezerwacie „Cisy w Czarnem” wkrótce zostaną wykonane prace ochronne, polegające na usunięciu gatunków konkurencyjnych dla cisa, na znacznie większej powierzchni rezerwatu. A także, zostaną postawione – tablice edukacyjno – informacyjne i nowe ogrodzenie z siatki leśnej.  

Strona Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie

Previous Warsztaty edukacyjne w Białogórze
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.