Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków w dwóch konkursach: na zadania z zakresu ochrony przyrody oraz na zadania z edukacji ekologicznej.
Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków w dwóch konkursach: na zadania z zakresu ochrony przyrody oraz na zadania z edukacji ekologicznej. Teraz wybierzemy najlepsze inicjatywy w województwie pomorskim, które otrzymają dofinansowanie z naszych środków.
23 – tyle wniosków otrzymaliśmy na konkurs z ochrony przyrody. Dokumenty złożyły jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz Lasy Państwowe. Starają się o dofinansowanie m.in. na zakładanie alei rodzimych drzew miododajnych i owocodajnych, czynną ochronę w pomorskich rezerwatach przyrody, ochronę rodzimych gatunków flory i fauny, wsparcie ośrodków leczenia i rehabilitacji zwierząt.
Na konkurs z edukacji ekologicznej wpłynęło 67 wniosków o dofinansowanie. Złożyli je producenci audycji radiowych, grupy medialne, organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia.
– Jest dużo projektów związanych z gospodarką odpadami, gospodarką o obiegu zamkniętym. Celem edukacji prowadzonej w ramach tych zadań jest ograniczenie ilości odpadów trafiających na składowisko i uświadomienie jak ważny jest recycling. Nie brakuje zadań informujących mieszkańców o najcenniejszych walorach przyrodniczych województwa pomorskiego. Wśród propozycji konkursowych znalazły się również przedsięwzięcia poświęcone Morzu Bałtyckiemu. Bardzo mnie to cieszy. Morza i oceany pokrywają 70% powierzchni Ziemi, są środowiskiem niezwykle trudnym do poznania nawet przez naukowców. Ciągle pod powierzchnią wód znajdują się nieodkryte tajemnice i niepoznani mieszkańcy. Uważam, że łatwiej chronić i dbać o ekosystemy, które znamy i wiemy jak funkcjonują – tłumaczy Joanna Przytarska – starszy specjalista WFOŚiGW w Gdańsku.
Konkurs na zadania z zakresu edukacji ekologicznej dla województwa pomorskiego organizujemy od 13 lat. Jeszcze dłużej, bo od ponad 20 lat, jesteśmy strategicznym partnerem samorządów oraz innych podmiotów realizujących działania na rzecz edukacji ekologicznej. W tym czasie rozpatrzyliśmy ponad 2 000 wniosków, które uzyskały łącznie 66 mln zł dofinansowania. Dzięki środkom finansowym przeznaczonym na edukację przyrodniczą powstały zielone szkoły, ośrodki edukacji ekologicznej, ścieżki przyrodnicze oraz odbyło się wiele akcji i festynów ekologicznych na obszarze całego województwa.
W tym roku regulamin konkursu został zmodyfikowany. Dopisaliśmy uczelnie wyższe oraz instytuty badawcze. Po raz pierwszy udział w konkursie mogły wziąć także grupy medialne, domy mediowe, agencje kreatywne produkujące materiały video, prasowe czy internetowe.
Obecnie wnioski, zarówno na konkurs z ochrony przyrody, jak i edukacji ekologicznej, oceniane są pod względem formalnym. Potem rozpocznie się ocena merytoryczna. Wyniki konkursów ogłoszone zostaną do 15 kwietnia 2022.