od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Dokarmianie ptaków – kiedy i czym?

Grafika: Dokarmianie ptaków - kiedy i czym?

Dokarmianie ptaków – kiedy i czym?

Powoli kończy się zima, jednak jeszcze trochę mroźnych dni przed nami! Warto wiedzieć, jak mądrze dokarmiać ptaki i wiedzę tę wykorzystać w najbliższym czasie lub podczas kolejnych zim.

Ptaki zaczynamy dokarmiać dopiero wtedy, gdy temperatura spada poniżej 0 o C. Część gatunków – kaczki, łabędzie – dokarmiany dopiero wówczas, gdy pojawi się kra, zamarzną zbiorniki wodne – tłumaczy Leszek Damps ekspert ornitologiczny z Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja”.

Zimowe warunki atmosferyczne w znacznym stopniu utrudniają ptactwu zdobycie pożywienia. W pozostałych porach roku, kiedy mają dostęp do nasion, owoców, drobnych zwierząt i owadów spokojnie poradzą sobie bez naszej pomocy.

 

Dokarmianie ptaków wodnych

Ptaki wodno-błotne to przede wszystkim kaczki i łabędzie. Są one wrażliwe na zbyt częste dokarmianie w nieodpowiednim czasie. Powinniśmy je dokarmiać tylko podczas bardzo surowej i ostrej zimy.

Ptaki mając łatwy dostęp do pożywienia, już w okresie jesiennym opóźniają swoją wędrówkę, a nawet całkowicie z niej rezygnują. Efekty takich działań można zaobserwować w wielu miastach, gdzie spotykamy te gatunki przez cały rok. Jest to o tyle negatywne, że często ptaki dokarmiane w cieplejsze dni – jesienią lub podczas łagodnej zimy – kiedy chętnych na karmienie jest wielu, pozostają same sobie w najbardziej mroźne dni, wówczas kiedy zamarzają akweny i dostęp do samodzielnego pożywienia jest utrudniony lub niemożliwy, a i osób dokarmiających jest znacznie mniej. Wtedy jesteśmy im najbardziej potrzebni – wyjaśnia Monika Dajnowicz–Kamińska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Czym karmić takie gatunki?
Prawidłową karmą są zboża (otręby, płatki zbożowe, gotowana i wysuszona pszenica) oraz warzywa (marchewka, brokuły, kalafior, biała kapusta, ziarna kukurydzy), które możemy podać surowe lub gotowane bez żadnych przypraw. Powinny być drobno pokrojone, aby mogły zostać łatwo zjedzone.

Podczas dokarmiania ptaków wodno-błotnych pamiętajmy, aby nie wrzucać pożywienia do wody, ponieważ po opadnięciu na dno zbiornika zacznie się psuć, co sprzyja rozwojowi chorobotwórczych drobnoustrojów. Najlepiej wybrać suche miejsce na brzegu, a ilość pokarmu dobrać tak, aby został zjedzony w naszej obecności.

 

Dokarmianie małych i średnich ptaków

Czym możemy karmić małe i średnie ptaki?
Jeżeli chodzi o dokarmianie karmnikowe to karmimy odpowiednim pokarmem dla ptaków, które do nas przylatują. Są to zazwyczaj mieszanki ziaren. Nie dajemy resztek ze stołu. Sól i różne konserwanty nie są przyswajane i może im to długofalowo zaszkodzić – mówi kierownik Pomorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt „Ostoja” Aleksandra Mach.

Chętnie spożywanym pokarmem będą różnego rodzaju nasiona (słonecznik, dynia) czy ziarna zbóż (proso, owies, pszenica). Sprawdzą się również orzechy, płatki owsiane czy też owoce. Można także zawiesić słoninę, jednak nie może być ona solona. W cieplejsze dni lepiej jednak ograniczyć lub zrezygnować z jej podawania ze względu na możliwość szybkiego zjełczenia. Należy ją wymieniać nie rzadziej niż co dwa tygodnie, tak aby ptaki nie zjadły zepsutego tłuszczu.

Najważniejsza zasada – pokarm zawsze musi być świeży. Nie może być spleśniały. Jest to śmiertelna trucizna nie tylko dla ludzi, ale również ptaków – dodaje Aleksandra Mach.

Powinniśmy unikać podawania ptakom pokarmu, który zjedzony w zbyt dużej ilości może pęcznieć w ich żołądku (np. suszone owoce, kasze).

W dokarmianiu mniejszych ptaków warto zwrócić uwagę na możliwość roznoszenia chorób między ptakami korzystającymi z tego samego karmnika. Przy częstym myciu miejsca dokarmiania zmniejszamy ryzyko przenoszenia się chorób między osobnikami, a przy okazji kontrolujemy czy pozostały pokarm nie zaczął się psuć.

Pamiętajmy też o wodzie. – Dieta ptaków zimą to głównie ziarna, które nie są tak bogate w płyny, jak na przykład owady, które stanowią podstawę diety letniej. Postawmy poidełko i pamiętajmy, aby je czyścić i często zmieniać wodę na świeżą. O ile powinniśmy powstrzymać się od dokarmiania ptaków podczas ciepłych pór roku to poidło jest świetnym pomysłem na wsparcie tych zwierząt przez cały rok, a zwłaszcza latem, w upalne dni – tłumaczy Monika Dajnowicz–Kamińska.

Montując karmnik wybierzmy miejsce niedostępne dla drapieżników. Jednocześnie dobrze jest wybrać miejsce z dala od okien. Ptak w chwili spłoszenia może pomylić odbijające się w szybie krzewy czy drzewa z tymi rzeczywistymi i uderzyć w okno.

 

Co z tym chlebem?

Zdecydowanie nie jest polecane, aby karmić ptactwo chlebem lub innymi wypiekami.

Przez nadmierne wypełnienie żołądka pokarmem, który nie dostarcza składników odżywczych, a jedynie daje poczucie sytości może nawet dojść do śmierci głodowej przez wycieńczenie organizmu. Pieczywo powoduje również powstanie gazów trawiennych, które uniemożliwiają ptakom pobieranie pokarmu. Dodatkowo sól zawarta w pieczywie powoduje u ptaków choroby nerek, zwiększa też pragnienie, co może prowadzić do odwodnienia.

Nie karmimy jedzeniem, które jest przeznaczone dla ludzi. Układ pokarmowy zwierząt nie jest przystosowany do jedzenia pokarmu z bardzo dużą ilością soli – informuje Małgorzata Stachurska technik weterynarii i zastępca kierownika Ostoi.

Spożywanie dużych ilości chleba przez młode ptaki może doprowadzić do choroby zwanej anielskim skrzydłem (deformacja ostatniego stawu w skrzydle, przez co lotki wystają prostopadle na zewnątrz), której przyczyną jest dieta zbyt bogata w węglowodany i białka, a uboga w mangan, wapń, witaminę D i E.

 

Pamiętaj!

Jeśli zaczniesz dokarmiać ptaki, to rób to regularnie. Ptaki przyzwyczają się do otrzymywania pożywienia i będą liczyły na nasze wsparcie w najtrudniejszym czasie. Postarajmy się wspierać je w prawidłowy sposób.

 

Podsumowanie najważniejszych zasad

– Karmimy wtedy, kiedy jest to niezbędne (temperatura poniżej 0 o C).

– Dokarmiamy nieprzetworzonym, nieposolonym i niezepsutym jedzeniem.

– Nie karmimy chlebem! Chleb jest szkodliwy dla układu trawiennego ptaków!

– Wybierajmy miejsce na dokarmianie, gdzie nie zagrażają ptakom żadne drapieżniki.

– Regularność – jeśli już zaczniesz dokarmiać ptaki, to rób to do końca zimy. Ptaki będą liczyły na Twoją pomoc w tym trudnym dla nich czasie.

 

Źródła:

www.ostoja.gda.pl

www.otop.org.pl

 

Previous Nowe wsparcie dla punktów konsultacyjno-informacyjnych w gminach
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.