Trwa drugi dzień szkoleń energetyków gminnych województwa pomorskiego. Prowadzi je Zespół Doradców Energetycznych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Spotkania skierowane są do pracowników jednostek samorządu terytorialnego.
– Zależy nam, aby pracownicy urzędów gmin i starostw powiatowych naszego województwa mieli najaktualniejszą wiedzę z zakresu energetyki. Pojawiają się nowe technologie, działania efektywnościowe i programy wsparcia. Chcemy, aby informacje o nich docierały do samorządów, ale i mieszkańców oraz przedsiębiorców z naszego regionu – wyjaśnia Marcin Gregorowicz – kierownik Działu Doradztwa Energetycznego WFOŚiGW w Gdańsku.
W ramach szkoleń omówione zostały szczegółowe zagadnienia z zakresu termomodernizacji budynków, w tym sporządzania i weryfikacji audytów energetycznych. Duży nacisk położony został na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Doradcy omówili działania poprawiające efektywność energetyczną i jakość powietrza – Czyste Powietrze i Stop Smog. Przedstawili także warunki skorzystania z premii i ulgi termomodernizacyjnej.
Czyste Powietrze to program, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy.
Stop Smog finansuje wymianę lub likwidację źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie. Wnioskodawcą jest gmina.
Premia termomodernizacyjna to jeden z najdłużej działających, ogólnopolskich programów wsparcia. Zamierzając z niego skorzystać, należy zaciągnąć kredyt na poprawę efektywności obiektów, sieci ciepłowniczych czy źródeł ciepła w jednym z banków komercyjnych, współpracujących z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Po zrealizowaniu zadania, BGK wypłaca premię, która jest częściową spłatą zaciągniętych zobowiązań kredytowych.
W ramach ulgi termomodernizacyjnej osoby fizyczne mogą odliczyć od podatku koszty poniesione na modernizację energetyczną jednorodzinnych budynków. Koszty wymiany źródeł ciepła, docieplenia budynku czy zastosowania instalacji OZE można odliczyć od podatku, uwzględniając otrzymane z innych źródeł dotacje (np. z programu Czyste Powietrze).
Doradcy energetyczni WFOŚiGW w Gdańsku kolejny raz z pracownikami pomorskich samorządów spotkają się już za tydzień.
Zespół Doradców Energetycznych doradza w zakresie gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Wspiera w planowaniu i wdrażaniu przyjaznych środowisku inwestycji, wyszukuje możliwości ich sfinansowania i pomaga aplikować o środki finansowe.