od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Dotacje dla pomorskich jednostek OSP!

108 jednostek pomorskich OSP z dofinansowaniem ok. 1,1 mln zł

Dotacje dla pomorskich jednostek OSP!

Znamy już wyniki konkursu „Florek – wsparcie dla OSP”! Zarząd WFOŚiGW w Gdańsku przyznał dofinansowanie na zakup profesjonalnego sprzętu dla 108 pomorskich jednostek ochotniczych straży pożarnych.

Znamy już wyniki konkursu „Florek – wsparcie dla OSP”! Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przyznał dofinansowanie na zakup profesjonalnego sprzętu dla pomorskich jednostek ochotniczych straży pożarnych. To ważna informacja nie tylko dla strażaków, ale także mieszkańców i turystów. Lepsze wyposażenie pomorskich druhów to lepsza ochrona naszego życia i zdrowia oraz środowiska. Do pomorskich OSP trafi około 1,1 mln zł dotacji.

„Florek – wsparcie dla OSP” to konkurs WFOŚiGW w Gdańsku, dzięki któremu ochotnicze straże pożarne na Pomorzu mogą otrzymać dofinansowanie na zakup specjalistycznego sprzętu i wyposażenia oraz środków ochrony indywidualnej strażaków, wykorzystywanych podczas akcji ratowniczych. To często niewielki sprzęt, ale robiący wielką różnicę podczas strażackich interwencji, tj. hełmy strażackie, ochronne kombinezony, piła do cięcia stali i betonu, aparaty do ochrony układu oddechowego, rękawice, specjalistyczne ubrania.  

Wspierając ochotnicze straże pożarne dbamy – zgodnie z towarzyszącym nam od lat hasłem Funduszu – o ludzi i środowisko. OSP są często najszybciej na miejscu katastrofy czy awarii. Pierwsze podejmują interwencję. Dlatego ważne jest, aby posiadały nowoczesny i profesjonalny sprzęt, tak aby działały szybko i skutecznie – wyjaśnia Teresa Jakubowska – zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Na konkurs wpłynęło 327 wniosków o dofinansowanie. Dotację otrzymało 108 jednostek OSP z Pomorza. Wszystkie wnioski rozpatrzone zostały przez specjalnie powołaną przez Zarząd Funduszu komisję, w skład której wchodzili przedstawiciele WFOŚiGW w Gdańsku oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku. Komisja oceniła wnioski pod względem merytorycznym i sporządziła listę rankingową, na podstawie której Zarząd Funduszu przyznał dofinansowanie.

Doposażenie jednostek ochotniczych straży pożarnych w sprzęt ratowniczy to szybsza reakcja na pojawiające się zagrożenie w ich „małych ojczyznach”. Skutkuje to również większym bezpieczeństwem mieszkańców oraz turystów, którzy korzystają z atrakcji regionu. Niejednokrotnie to strażacy OSP lokalnie pierwsi podejmują działania ratownicze – twierdzi st. bryg. Piotr Socha – pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Lista pomorskich jednostek OSP, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na naszej stronie internetowej. Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Funduszu, m.in. OSP w Sławoszynie zamierza kupić pilarkę ratowniczą do materiałów wielowarstwowych oraz pilarkę do drewna, OSP Wierzchucino umundurowanie bojowe, a OSP w Sasinie sprzęt do oświetlenia terenu, na którym jest prowadzona akcja ratownicza.

Dotacja z WFOŚiGW w Gdańsku to dla nas nieocenione wsparcie. Dofinansowanie przeznaczymy na zakup wyposażenia osobistego strażaków (ubrania specjalne, rękawice) oraz sprzętu do zapobiegania i likwidacji skutków różnych zjawisk atmosferycznych, katastrof czy awarii technicznych (motopompa, węże tłoczne). Działamy na terenie Sopotu, gdzie latem przebywa dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy turystów i nawet do 2 milionów osób odwiedzających różne atrakcje turystyczne. Dofinansowanie pozwala nam podnieść naszą gotowość operacyjną, odpowiednio zabezpieczyć ratowników, co bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców, turystów i jednocześnie ma duże znaczenie dla środowiska – tłumaczy druh Janusz Gawlak – prezes OSP Sopot.

Zadania w ramach konkursu „Florek – wsparcie dla OSP” dofinansowane zostaną ze środków własnych WFOŚiGW w Gdańsku oraz udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”.

Previous Weekend z II Rodzinną Olimpiadą Energetyczną o Puchar Prezydenta Gdyni już za nami!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.