od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Dotacje na odnawialne źródła energii dla pomorskich rolników

Briefing na temat programu Agroenergia zdj. WFOŚiGW w Gdańsku

Dotacje na odnawialne źródła energii dla pomorskich rolników

Ruszył program Agroenergia. Rolnicy mogą już składać wnioski o dofinansowanie na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii.

Ruszył program Agroenergia. Rolnicy mogą już składać wnioski o dofinansowanie na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. 5,5 mln zł – tyle wynosi budżet programu w województwie pomorskim. Na Pomorzu program realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Pomorscy rolnicy coraz chętniej inwestują w odnawialne źródła energii. O 20% wzrosło zainteresowanie OZE w ostatnich latach. Trwa prawdziwy boom inwestycyjny.

Zapotrzebowanie na ciepło i energię w gospodarstwach rolnych jest bardzo duże. A odnawialne źródła energii pozwalają zmniejszyć koszty zużycia energii. Nic dziwnego zatem, że rolnicy coraz chętniej w nie inwestują. Są szansą na poprawę finansów mieszkańców wsi, ale także stanu środowiska. Dzięki nim zmniejsza się emisja dwutlenku węgla do atmosfery. Instalacje OZE wraz z magazynem energii zabezpieczają rolników przed przerwami w dostawie prądu, spadkami napięcia, gwarantują też odpowiednią jakość prądu  – tłumaczy Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

W ramach Agroenergii rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż fotowoltaiki, elektrowni wiatrowych, pomp ciepła oraz magazynów energii. Dodatkowe wsparcie przysługuje na utworzenie instalacji hybrydowej: fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła. Dotacja może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych zadania. Maksymalna kwota dofinansowania to 25 000 zł.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Od kilku tygodni mamy wiele telefonów, emaili, zapytań w sprawie programu Agroenergia. Na Portalu Beneficjenta dostępny jest formularz wniosku o dofinansowanie. Trzeba go pobrać, wypełnić i przesłać do nas. Wniosek należy złożyć zarówno elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta, jak i przesłać do nas pocztą wersję papierową lub poprzez platformę ePUAP. Należy  pamiętać, że przedsięwzięcie nie może zostać rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku do WFOŚiGW w Gdańsku. Ważne jest także to, że dofinansowania nie można otrzymać na zadanie polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji – wyjaśnia Kamila Kujawska, koordynator programu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Nabór wniosków potrwa do wyczerpania budżetu. Środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

7 października 2021 WFOŚiGW w Gdańsku organizuje spotkanie informacyjne dla wszystkich osób zainteresowanych programem Agroenergia. Obowiązują zapisy. Specjalny formularz dostępny jest tutaj. 

Szczegóły programu zamieszczone zostały na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku www.wfos.gdansk.pl/konkursy/agroenergia

Previous Rusza Agroenergia! Przyjdź, dowiedz się więcej o programie!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.