Przejdź do treści
x
Logo programu Czyste Powietrze: biały domek na niebieskim tle, napis: Czyste powietrze - zdrowy wybór

Jak Twoja gmina radzi sobie w programie Czyste Powietrze?

Lichnowy znalazły się wśród 20. najaktywniejszych polskich gmin w programie Czyste Powietrze! To jedyna pomorska gmina na tej liście. Ranking powstał w oparciu o liczbę wniosków złożonych w programie oraz liczbę jednorodzinnych budynków w gminie. Opracowali go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polski Alarm Smogowy i Bank Światowy. 

Celem rankingu jest motywowanie polskich gmin, aby zachęciły jak najwięcej swoich mieszkańców do wymiany starych i nieefektywnych kotłów. Program Czyste Powietrze wpisuje się także idealnie w realizację uchwał antysmogowych, które zakazują używania przestarzałych urządzeń grzewczych. W Polsce, w najbliższych latach, konieczna będzie wymiana 2,7 miliona domowych źródeł ciepła!

- Nam najbardziej zależy na tym, aby jak najwięcej osób wymieniło nieefektywny kocioł na nowy, przeprowadziło termomodernizację swoich domów, zainwestowało w odnawialne źródła energii. To bowiem realnie przekłada się na lepszą jakość powietrza w naszym regionie. Bardzo nas cieszy, że coraz więcej gmin decyduje się na podpisanie porozumienia w zakresie wspólnej realizacji programu Czyste Powietrze. Razem możemy naprawdę wiele zrobić – zapewnia Teresa Jakubowska, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dzięki rankingowi każdy mieszkaniec może zobaczyć, ile wniosków na wymianę kopciuchów i docieplenie domów zostało złożonych w jego gminie. Polski Alarm Smogowy przygotował bowiem specjalną wyszukiwarkę.

Gmina Lichnowy znalazła się na 20. miejscu listy najaktywniejszych polskich gmin. – Bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia  - zapewnia Katarzyna Brzezińska, inspektor ds. gospodarki przestrzennej oraz ochrony środowiska i rolnictwa Urzędu Gminy Lichnowy. – Mieszkańcy od początku trwania programu Czyste Powietrze mają wsparcie pracowników urzędu. Pomagamy przy wypełnianiu wniosku, udzielamy niezbędnych informacji. Podpisanie porozumienia z WFOŚiGW w Gdańsku umożliwiło składanie wniosków bezpośrednio w Urzędzie Gminy, bez konieczności przesyłania ich do Gdańska, co znacznie usprawniło i przyspieszyło proces aplikowania o dofinansowanie.

 

20. najaktywniejszych gmin w programie Czyste Powietrze

 

Ranking powstał na podstawie aktywności gmin w I kwartale bieżącego roku. Od 1 kwietnia 2021 do 31 marca 2022 działalność gmin będzie już nagradzana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Na bonusy dla najbardziej aktywnych gmin NFOŚiGW przeznaczy 16 milionów złotych – zapewnia wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Warunkiem jest jednak podpisanie porozumienia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Równie ważny jak bonusy jest prestiż. Myślę, że gminy będą dążyły do tego, żeby być w czołówce peletonu, a nie w jego ogonie – mówi lider Polskiego Alarmu Smogowego Andrzej Guła.

Kolejny ranking, obejmujący II kwartał, opublikowany zostanie na początku września 2021. Na jego podstawie przyznawane będą bonusy dla najaktywniejszych polskich gmin.