Przejdź do treści
x
Mój Prąd - program dofinansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych

Rusza nowy nabór w programie Mój Prąd

1 lipca 2021 rusza trzecia edycja programu Mój Prąd. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nabór wniosków w trzeciej edycji programu. Będzie on prowadzony do 22 grudnia 2021 lub do wyczerpania środków. Budżet programu to ponad 500 mln zł.

Trzecia odsłona Mojego Prądu ponownie skierowana jest do osób fizycznych, które w swoich gospodarstwach domowych wytwarzają energię elektryczną za pomocą instalacji fotowoltaicznej na własne potrzeby, a także mają zawartą umowę regulującą wprowadzanie do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.

Ubiegający się o wsparcie z NFOŚiGW mogą liczyć na:

  • Dofinansowanie instalacji o mocy od 2 do 10 kW, która jest zakończona i podłączona do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego);
  • Dofinansowanie do 3 000 zł, ale nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych;
  • Prostsze zasady aplikowania – wnioski można będzie składać wyłącznie drogą elektroniczną.

 

Maksymalny poziom dofinansowania wynika z niższych cen mikroinstalacji na polskim rynku,. Dla średniej instalacji o mocy 5,6 kW, po uwzględnieniu ulgi termomodernizacyjnej wynoszącej około 4 000 zł oraz obowiązującego systemu upustów, czas zwrotu inwestycji dla 4 – osobowej rodziny wyniesie 7 lat.

- Rządowy impuls do zainteresowania Polaków OZE z fotowoltaiki zadziałał według planu. W ubiegłym roku w Polsce zainstalowano 2,2 GW w PV – to dwukrotnie więcej niż w 2019 r. Teraz przed nami kolejne kroki na drodze do efektywnej, bezpiecznej, opartej na modelu rynkowym energetyki rozproszonej, uwzględniającej inteligentne zarządzanie magazynowaniem i konsumpcją każdego wyprodukowanego megawata – twierdzi Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.   

O dotację mogą się ubiegać także osoby, które zakupiły instalację przed ogłoszeniem naboru, jednak nie wcześniej niż 1 lutego 2020. Możliwe jest również połączenie dofinansowania z ulgą termomodernizacyjną, o ile koszty przedstawione do rozliczenia będą pomniejszone o kwotę przyznanej dotacji (w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, należy doliczyć dofinansowanie do podstawy opodatkowania za 2021 rok w zeznaniu podatkowym składanym w przyszłym roku). Wysokość dotacji będzie zależała od zakresu rzeczowego inwestycji.  

- Mój Prąd od samego początku cieszył się olbrzymim zainteresowaniem wśród mieszkańców województwa pomorskiego. Mimo olbrzymiego, ponad 1,1 mld zł, budżetu w drugiej edycji część projektów nie otrzymała dofinansowania. Szybko bowiem wyczerpały się środki na ten cel. Mam nadzieję, że wiele osób z naszego regionu przystąpi do kolejnego naboru. Naprawdę warto i gorąco do tego zachęcam – wyjaśnia Marcin Gregorowicz, kierownik Działu Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.

W 2022 roku planowana jest czwarta edycja Mojego Prądu. Pierwsza transza budżetu wyniesie 850 mln zł, wysokość drugiej znana będzie jesienią.

Więcej informacji na stronie www.mojprad.gov.pl