Przejdź do treści
x

W którą stronę zmierza rynek fotowoltaiki w Polsce? Spotkanie branży w Gdańsku

Możliwości sieci elektroenergetycznej, magazynowanie energii, zmiany legislacyjne – to tylko niektóre z zagadnień poruszanych podczas wydarzenia z cyklu Business&Breakfast, które w Olivia Business Centre zorganizował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

To już druga edycja wydarzenia Business&Breakfast – cyklu spotkań, których misją jest wymiana wiedzy i doświadczeń specjalistów z zakresu odnawialnych źródeł energii, najnowszych zielonych technologii oraz innowacji dotyczących ochrony środowiska. Tym razem uczestnicy rozmawiali o fotowoltaice.

- Rynek fotowoltaiki w Polsce przeżywa absolutny rozkwit. Między innymi dzięki ogólnokrajowym programom rządowym prosumenci są wspierani w realizacji zielonych przedsięwzięć. Wiemy, że wiele wyzwań jeszcze przed nami i nadal mamy wiele do zrobienia w tym temacie. Dlatego właśnie zebraliśmy ekspertów z branży i dyskutowaliśmy o najróżniejszych aspektach tego zagadnienia – mówi Teresa Jakubowska, zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.

Gorącym tematem spotkania był m.in. realizowany projekt wielkoobszarowej farmy fotowoltaicznej w Zwartowie, gdzie na ok. 380 ha umieszczone zostaną nie tylko panele fotowoltaiczne o mocy 280 MW, ale także łąki kwietne i pastwiska dla owiec. Równie istotnym zagadnieniem są zapowiadane zmiany legislacyjne czy możliwości przesyłu i magazynowania energii w sieci. Obecnie Polska musi pracować nad rozwiązaniami, które pomogą zwiększyć zdolności magazynowania energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne.

Wśród prelegentów był m.in. norweski ekspert w zakresie odnawialnych źródeł energii, Gunstein Skomedal z Uniwersytetu w Agder.

- Jednym z najbardziej rozwiniętych krajów pod kątem odnawialnych źródeł energii jest Norwegia. Doświadczenie i wiedza Skandynawów w zakresie zielonej energii mogą być dla Polaków wartościową inspiracją. Dla przykładu: obecnie 90% aut sprzedawanych w Norwegii to auta elektryczne lub hybrydowe. Dobrze jest czerpać z takich wzorców – wyjaśnia Marcin Gregorowicz, kierownik Doradców Energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele m.in. dużych podmiotów państwowych jak Lotos czy Energa, naukowcy z Politechniki Gdańskiej oraz PAN, pomorscy samorządowcy, przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej czy BOŚ Banku.

Kolejna edycja Business&Breakfast poświęcona zostanie elektromobilności i ekologicznym rozwiązaniom transportowym, m.in. w transporcie miejskim.