od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Jesteś z Pomorskimi?!

Logo kampanii "Pomorscy czują klimat"

Jesteś z Pomorskimi?!

Rodzina Pomorskich to bohaterowie kampanii realizowanej przez WFOŚiGW w Gdańsku. Kampania poruszała problem wpływu naszych codziennych zachowań i wyborów konsumenckich na środowisko. Właśnie się zakończyła.

Wszyscy znamy Rodzinę Pomorskich. Przez trzy lata spoglądała na nas z wiat przystankowych, gościła w naszych domach za pośrednictwem lokalnej telewizji i radia. Spotykaliśmy ją w kinie czy nawet u lekarza. W autobusie i tramwaju. W internecie. Obecna była na letnich imprezach, oglądaliśmy ją na interaktywnej wystawie plenerowej.

Na pewno ją znacie! Nie sposób było jej nie zauważyć!

Rodzina Pomorskich to bohaterowie kampanii realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Kampania poruszała problem wpływu naszych codziennych zachowań i wyborów konsumenckich na środowisko.

Pomorscy namawiali, przekonywali, zachęcali…

Zmieniali swoje nawyki dotyczące korzystania z zasobów wody czy surowców naturalnych. Tym samym ograniczali zużycie energii i dbali o zachowanie rodzimej przyrody.

Kampania poruszała tematykę gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli promowania takiego modelu, w którym odpady z jednych produktów są wykorzystywane jako surowce w produkcji innych, co oszczędza zasoby naturalne i energię. Przekonywała też, że warto dawać rzeczom drugie życie. Może dany przedmiot naprawić, przerobić, oddać innej osobie, a nie wyrzucać?

Ważnym tematem była kwestia zakupów. Pomorscy namawiali, aby ograniczyć się do tych, które są nam niezbędne. Zwracać uwagę na to, z czego produkty są wykonane, jak są opakowane, skąd pochodzą i jaką przebyły drogę. Sugerowali także, aby zawsze mieć przy sobie listę zakupów oraz wybierać produkty lokalne i sezonowe.

Rodzina Pomorskich przekonywała do codziennego oszczędzania energii elektrycznej i wody, wybierania roweru lub komunikacji publicznej zamiast podróży samochodem.

W ostatnim roku kampanii skupiliśmy się na ochronie bioróżnorodności. Mamy na nią ogromny wpływ. Wciąż musimy się uczyć, jak ważną rolę pełnią np. torfowiska, nieuregulowane rzeki, aleje drzew, miejsca zostawione przyrodzie, gdzie człowiek nie powinien ingerować. Warto pogłębiać swoją wiedzę, dlaczego usuwać obce gatunki inwazyjne, a promować te rodzime.

Na potrzeby kampanii przygotowaliśmy szereg materiałów edukacyjnych.

Zachęcamy do oglądania animacji (nie tylko dzieci!) oraz filmów na kanale YouTube.

Namawiamy do zagrania w nasze gry i quizy edukacyjne. Udzielenie poprawnej odpowiedzi czasem nie jest wcale takie proste!

Przygotowaliśmy także specjalny poradnik. Udzielamy w nim odpowiedzi na takie pytania jak m.in.:

Czy i jak dokarmiać ptaki?

Co mogę zrobić dla ochrony różnorodności biologicznej?

Dlaczego warto sadzić w ogrodzie gatunki rodzime?

Jak i gdzie pozbyć się nietypowych, problematycznych odpadów komunalnych?

 

Nasz projekt się zakończył, ale to nie znaczy, że rozstajemy się z Rodziną Pomorskich! Nadal będzie nam towarzyszyć w codziennych czynnościach, pozostaje z nami na stronie www.poczujklimat.pl oraz profilu kampanii na Facebooku.

A czy Ty jesteś z Pomorskimi?

Previous Bieg i marsz z gdańskim WFOŚiGW
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.