Szanowni Państwo! Już w najbliższy czwartek, 11 października 2018 r., zapraszamy na kolejne spotkanie informacyjne dla mieszkańców Gdańska, podczas którego przedstawimy Państwu założenia Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17.00 w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przy ul. Rybaki Górne 8.
Podczas spotkania przedstawimy proces rejestracji, wypełnienia i składania wniosku o dofinansowanie w ramach Programu „Czyste Powietrze”. Wyjaśnimy również, w jaki sposób określić dopuszczalną wysokość dotacji, która uzależniona jest od poziomu dochodów.
Krajowy Program „Czyste Powietrze” skierowany jest do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. Dofinansowanie można uzyskać przede wszystkim na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno, itp.) na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowany będzie zakup źródeł zasilanych:
- z miejskiej sieci ciepłowniczej (węzły ciepła),
- gazem ziemnym lub LPG,
- olejem opałowym,
- elektrycznością (w tym pompy ciepła),
- biomasą,
- węglem.
Dofinansowanie będzie można uzyskać także na montaż wymienionych powyżej źródeł ciepła w obiektach nowobudowanych, które nie zostały jeszcze oddane do użytku. Oprócz montażu źródeł ciepła, dofinansowanie z Programu „Czyste Powietrze” można uzyskać na działania termomodernizacyjne w budynku jednorodzinnym, w tym na:
- docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg,
- wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
- modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.,
- montaż instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
- przyłącza do zakupionych źródeł ciepła (ciepłownicze, gazowe, elektryczne),
- montaż instalacji solarnych (kolektory słoneczne i fotowoltaika).
Wysokość dotacji uzależniona jest od poziomu dochodów przypadających na osobę w gospodarstwie domowym. Można uzyskać dotację w wysokości od 30% do nawet 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. W razie potrzeby można dodatkowo skorzystać z preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie pozostałych kosztów kwalifikowanych zadania. W przypadku montażu instalacji solarnych dofinasowanie udzielane jest wyłącznie w formie pożyczki.
Nabór wniosków o dofinansowanie już się rozpoczął! Wnioski należy składać do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku za pośrednictwem Portalu Beneficjenta (https://portalbeneficjenta.wfos.gdansk.pl/) lub osobiście.
Odpowiedzi na szczegółowe pytania udzielają pracownicy WFOŚiGW w Gdańsku: czystepowietrze@wfos.gdansk.pl, 58-743-18-20/21.