od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Łapmy deszcz zakończony

Łapmy deszcz zakończony

Zakończyliśmy nasz pilotażowy program Łapmy deszcz. Na terenie trzech pomorskich ogródków działkowcy zamontowali 62 mikroinstalacje do retencjonowania wody. Na zadanie udzieliliśmy 115 000 zł dotacji.

Ochrona zasobów wody oraz minimalizacja skutków suszy – to główne cele programu skierowanego do Polskiego Związku Działkowców – Okręg Pomorski w Gdańsku. Postawiliśmy na wykorzystanie wód opadowych i roztopowych przez działkowców. 

Udzieliliśmy dofinansowania na zakup, dostawę, montaż, budowę i uruchomienie instalacji pozwalających na zagospodarowanie wód na konkretnej działce.

– Zainteresowanie programem było bardzo duże. Właściciele ogródków działkowych chcą korzystać z darmowej wody jaką jest deszcz i wykorzystywać ją do podlewania warzyw, owoców, drzew czy kwiatów. Latem często wprowadzane są ograniczenia w zużyciu wody na działkach, dzięki mikroinstalacjom działkowcom wody raczej nie zabraknie – wyjaśnia Kamila Kujawska – koordynator programu w WFOŚiGW w Gdańsku.

– Retencjonowanie wody z pewnością ogranicza skutki suszy w naszym regionie. Ale ma też bardzo ważny cel edukacyjny, ponieważ zwraca uwagę na racjonalne gospodarowanie wodą. Zasoby wody nie są nieograniczone, warto o tym pamiętać. Każdy sposób, który o tym przypomina jest cenny – dodaje Marcin Matyszkiewicz – pracownik Polskiego Związku Działkowców – Okręg Pomorski w Gdańsku.

Mikroinstacje powstały na terenie ogródków działkowych w Gdańsku, Malborku i Rumi. Dzięki nim rocznie działkowcy zaoszczędzą 293 m³ wody.

Previous Nowa strona internetowa programu Czyste Powietrze
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.