od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Lato z Polską

Lato z Polską zdj. Adam Skomski

Lato z Polską

50 osób uczestniczy w akcji „Lato z Polską” w województwie pomorskim. To dzieci i młodzież polskiego pochodzenia w wieku 10 – 19 lat. Ich pobyt zorganizowany został przez pracowników Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, a współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Młodzież przyjechała z Hiszpanii i Czech. Podczas obozów letnich organizowanych na Pomorzu młodzi ludzie mieszkają w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku i Błękitnej Szkole we Władysławowie. „Stowarzyszenie Wspólnota Polska co roku organizuje pobyty edukacyjne dla dzieci i młodzieży polonijnej. Nastolatki zwiedzają Pomorze, uczą się polskiego języka, uczestniczą w zajęciach sportowych i artystycznych, ale także biorą udział w warsztatach ekologicznych, poznają świat roślin i zwierząt” – wyjaśnia Kaja Gzyło ze stowarzyszenia.

Młodzi ludzie z Czech są bardzo związani z Polską. „Większość z nich już kilkakrotnie była w swojej drugiej ojczyźnie, również na Pomorzu. Jak sami mówią, chcą tutaj przyjeżdżać, bo czują się związani z polską kulturą, językiem i tradycjami. Tutaj poznają nowych przyjaciół, tutaj szkolą umiejętności językowe, ale także zdobywają cenne doświadczenia i wspomnienia na całe życie” – tłumaczy Agata Żukowska – opiekunka grupy.

Młodzież, która wypoczywa w Błękitnej Szkole we Władysławowie wzięła udział w warsztatach żeglarskich pod kierunkiem kapitana Romana Paszke. „Nasi młodzi przyjaciele z Czech znają się już trochę na żeglarstwie, uczestniczyli bowiem w obozach harcerskich i różnych innych formach wypoczynku związanego z tym sportem. Pływaliśmy na katamaranie, uczyliśmy się stawiać żagle oraz kierować i nawigować katamaranem” – wyjaśnia Agata Żukowska. Goście zwiedzili także Trójmiasto. Przygotowane dla nich zostały również warsztaty z ekologii, nie zabrakło zajęć na temat ochrony Morza Bałtyckiego.

W Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Szymbarku przebywały grupy z Hiszpanii. Uczestniczyły w warsztatach z ekologii, pojechały na wycieczkę do Trójmiasta, zwiedziły najbliższą okolicę. „Młodzież podczas pobytu w Polsce doskonali polski język, poznaje tradycję i kulturę kraju swoich przodków” – mówi Magdalena Myślak – kierownik kolonii.

Previous Pomoc ofiarom nawałnicy
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.