Jubileuszowa gala oraz festyn dla mieszkańców – główne uroczystości 30 – lecia naszej działalności przeszły do historii.
To były dwa bardzo intensywne dni z jednej strony, a z drugiej pełne radości, podsumowań i spotkań z beneficjentami.
Uroczyste spotkanie odbyło się w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Na widowni zasiadło prawie 300 osób – naszych pracowników, przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji. Wspólnie świętowaliśmy funduszowe urodziny.
Nie zabrakło wspomnień z początków naszej działalności, omówienia najważniejszych zadań i projektów, pokazania wyzwań, z którymi na przestrzeni lat mierzyli się pracownicy funduszu.
WFOŚiGW w Gdańsku od samego początku swojej działalności duży nacisk położył na realizację „Programu ochrony wód Zatoki Gdańskiej i Zatoki Puckiej”. Samorządy, związki, różne firmy i przedsiębiorstwa przystąpiły do rozbudowy, modernizacji i budowy oczyszczalni ścieków.
– Miałem 15 lat, kiedy powstał fundusz. Pamiętam tamte czasy jako szarą, a wręcz czarną rzeczywistość. Zamknięte plaże, brudna woda w Bałtyku, zakaz kąpieli. Moja mama pracowała w Instytucie Medycyny Morskiej i Tropikalnej i panicznie bała się wszelkich chorób. Nasze polskie morze musiałem zatem omijać z daleka. Pierwszy raz wykąpałem się w wodach Zatoki Gdańskiej jak miałem 21 lat, byłem już na studiach prawniczych. Co to była za radość. Nie doceni tego nikt, kto nie miał takiego doświadczenia – powiedział gospodarz uroczystości prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda.
Otwarcie kąpielisk w Gdańsku, Sopocie i Gdyni uważamy za jedno z naszych największych osiągnięć. Plaże znów się zaludniły, pojawiły się koce, parasole i parawany. Obecnie żyjemy w pięknym miejscu, pełnym jezior, rzek, lasów, nad czystym morzem.
Podczas uroczystości wystąpiła Orkiestra Kameralna Progress. Pięknym wykonaniem znanych utworów podbiła serca uczestników gali.
Zamiast oficjalnej ceremonii, przygotowaliśmy dla naszych gości zaskakujące show.
Nasi pracownicy kilkakrotnie zawładnęli sceną i opowiadali publiczności o funduszowej działalności. Otrzymali duże brawa za odwagę!
– 19 tysięcy zlikwidowanych kopciuchów, 35 000 wniosków o dofinansowanie, 660 mln zł wnioskowanej dotacji. Nie dość, że te liczby robią wrażenie, to stoi za nimi realna poprawa jakości powietrza w województwie pomorskim. Każdego dnia 27 osób z Działu Czystego Powietrza pracuje nad tym, aby oddychało się lepiej. Współpracujemy z 116 pomorskimi gminami – poinformowała Aldona Hablutzel z Działu Czyste Powietrze.
Realizujemy dwie kampanie społeczne ekoTurysta i ekoTransport. O naszych inicjatywach szeroko informujemy w mediach społecznościowych. Stawiamy na edukację mądrą, ciekawą i skuteczną.
– Dzięki naszemu finansowemu i merytorycznemu wsparciu chroniona jest przyroda w rezerwatach, powstają zielone szkoły, ścieżki edukacyjne. Współpracując z naszymi beneficjentami, wspieramy funkcjonowanie ośrodków leczenia i rehabilitacji zwierząt gatunków chronionych, zwalczamy inwazyjne gatunki obce, pielęgnujemy pomniki przyrody, dbamy o czystość naszych plaż i przede wszystkim edukujemy! Oczywiście tych inicjatyw jest znacznie więcej, nie sposób ich wszystkich wymienić. Podejmujemy szereg działań, dzięki którym rośnie świadomość ekologiczna mieszkańców województwa pomorskiego – wyjaśniała Teresa Jakubowska – zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku.
Był też czas na medale i odznaczenia.
I wspólny śpiew wszystkich pracowników na scenie.
Kolejnego dnia pojechaliśmy do Wejherowa. Tam, przez cały dzień, w Parku Miejskim trwał festyn dla mieszkańców. Festiwal Ochrony Środowiska przyciągnął tłumy gości.
Ulicami miasta przeszła parada. Było głośno, kolorowo i radośnie. Swoje umiejętności zaprezentowała orkiestra. Przez kilka godzin dostępne były liczne stoiska edukacyjne, informacyjne i sprawnościowe. Nie zabrakło konkursów z super atrakcyjnymi nagrodami. Było sporo uśmiechu, zabawy i atrakcji. Nasze 30 urodziny spędziliśmy wspólnie ze strażakami. OSP w Wejherowie obchodziła 150 – lecie działalności.
Jesteśmy dumni, jak przez te trzy dekady zmienił się pomorski region. Ta zmiana daje nam dużo energii do dalszej pracy. Wiemy, że jeszcze sporo przed nami. Spraw, które należy uporządkować z myślą o środowisku jest wiele.
Zachęcamy jednak, aby się cieszyć tym co już mamy! Nasze województwo obfituje w wiele miejsc wartych odwiedzenia podczas weekendowych czy wakacyjnych wojaży. Warto z tego korzystać. Wypoczywać nad polskim morzem czy jeziorami, iść na spacer do pobliskiego lasu, czy popłynąć na spływ kajakowy jedną z pomorskich rzek.
Mocno stawiamy też na bezpośredni kontakt. Można się z nami spotkać nie tylko w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku, ale i na przeróżnych festynach czy piknikach. Informujemy na nich o naszej działalności, pomysłach i inicjatywach, a także edukujemy na szeroką skalę i zawsze ciekawie.
Jak nas kiedyś spotkasz, to podejdź, przywitaj się i opowiedz o swojej perspektywie ochrony środowiska.
Razem dla środowiska – niech to nie będzie tylko jubileuszowe hasło.