Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza

Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza

Szukasz ciekawego miejsca na wypoczynek? Planujesz urlop w interesującym otoczeniu? Zastanawiasz się, gdzie spędzić najbliższy weekend?

Czy nie nastawiasz się wówczas na lokalizacje, gdzie powietrze jest czyste i zdrowe? Gdzie po prostu wiesz, że będziesz oddychał dobrej jakości powietrzem?

No właśnie!

To jakiej jakości powietrzem oddychamy ma olbrzymi wpływ na nasze zdrowie, rozwój i środowisko.

Morze, lasy, jeziora – przyciągają rzesze wczasowiczów. I trudno się dziwić, w tych miejscach bowiem oddycha się najlepiej!

O wpływie jakości powietrza na nasze życie, ale i o tym, że warto zadbać o czyste powietrze w naszym najbliższym otoczeniu warto opamiętać nie tylko w Międzynarodowym Dniu Czystego Powietrza.

Istotne jest, aby podejmować działania, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza:

– wymienić kopciuchy na ekologiczne źródła ciepła;

– oszczędzać energię;

– zainwestować w odnawialne źródła energii;

– segregować odpady;

– jeździć rowerem, pociągami i środkami komunikacji miejskiej;

– zadbać o tereny zielone w mieście;

– angażować się w działania na rzecz ochrony środowiska.

Od 6 lat realizujemy program Czyste Powietrze. Pozwala on wymienić źródło ciepła, ale też przeprowadzić termomodernizację domu jednorodzinnego.

Korzyści z udziału w programie jest sporo. Beneficjenci zyskują ciepły, komfortowy dom. Potrzebują mniej energii do jego ogrzania, mniej zatem płacą za ogrzewanie budynku.

2024 rok jest rekordowy pod względem liczby wniosków o dofinansowanie, które do nas trafiają. Otrzymaliśmy ich już 10 920 od mieszkańców województwa pomorskiego. Dla porównania, w całym 2023 roku wpłynęło do nas 9 969 wniosków.

W programie Ciepłe Mieszkanie jesteśmy na drugim miejscu w Polsce. Mieszkańcy pomorskiego regionu zlikwidowali 357 kopciuchów w lokalach mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych. Emisja dwutlenku węgla rocznie obniżyła się o 1 500 ton.

Pomorzanie stare i nieekologiczne źródła ciepła zamienili na pompy ciepła, kotły na pellet o podwyższonym standardzie, kotły gazowe, elektryczne źródła ciepła lub podłączyli swoje domy do sieci ciepłowniczej.

Zadbaj o siebie, swoich najbliższych i środowisko.

 

 

 

Previous Weź udział w Akademii Czystego Powietrza!
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2024