od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Nowa odsłona kampanii „Pomorscy czują klimat”. Gospodarka o obiegu zamkniętym

Logo przedstawiające Rodzinę Pomorskich, bohatera kampanii „Pomorscy czują klimat”

Nowa odsłona kampanii „Pomorscy czują klimat”. Gospodarka o obiegu zamkniętym

W nowej odsłonie Kampanii „Pomorscy czują klimat” jej bohaterowie realizują założenia gospodarki cyrkularnej. Nie wszystko będą kupować, będą naprawiać i pożyczać.

Model gospodarki o obiegu zamkniętym jest koncepcją, której głównym założeniem jest zmniejszenie ilości odpadów i przedmiotów, które straciły już swoją użyteczność poprzez ich ponowne wykorzystanie (niekoniecznie w tej samej roli).

W modelu cyrkularnym gospodarki, sposobów na racjonalne wykorzystanie zasobów i redukcję ilości odpadów jest wiele. Już na etapie projektowania danego produktu warto pomyśleć o jego ponownym wykorzystaniu lub recyklingu. Możliwe jest także wykorzystywanie w procesie produkcji surowca odrzuconego przez inny podmiot. Istotne jest też to, aby nieodnawialne surowce zastępować odnawialnymi. Ważna jest również idea współdzielenia różnych dóbr i usług, nie wszystkie rzeczy musimy przecież posiadać na własność. Aby system miał jednak sens, konieczny jest odpowiedni poziom zaangażowania uczestników rynku.

Sama idea inspirowana jest naturalnymi ekosystemami. Powszechnie wiadomo, że w przyrodzie niewiele się marnuje. Koncepcja tzw. ekonomii cyrkularnej (gospodarki o obiegu zamkniętym) nie jest jednak „tylko” przejawem troski o kurczące się zasoby naturalne. To przede wszystkim odpowiedź na współczesne wyzwania gospodarcze i społeczne, w tym: konieczność zwiększenia efektywności produkcji i tworzenia nowych miejsc pracy, jak również poprawy stanu zdrowia publicznego i ograniczenie efektu cieplarnianego.

W nowej odsłonie Kampanii „Pomorscy czują klimat” jej bohaterowie, czyli rodzina Pomorskich, idealnie wpisują się w założenia gospodarki cyrkularnej. Nie wszystko będą kupować, będą naprawiać i pożyczać. Ograniczą ilość dokonywanych zakupów, po prostu będą je robić mądrze! Będą nas przekonywać, że warto dawać różnym rzeczom drugie życie i tym samym przyczyniać się do ograniczania ilości odpadów trafiających na wysypisko.

 

Junior Pomorski i senior Pomorski naprawiają zepsuty stół

Previous Nowoczesna oczyszczalnia ścieków w Wykosowie
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.