od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Nowa wersja programu Czyste Powietrze

Logo Programu Czyste Powietrze: biały domek na niebieskim tle, napis: czyste powietrze zdrowy wybór

Nowa wersja programu Czyste Powietrze

15 maja 2020 rusza nowa i uproszczona wersja programu Czyste Powietrze. Budżet programu do roku 2029 w skali kraju to 103 mld zł.

W Polsce rocznie z powodu złego stanu powietrza umiera 45 000 osób, to tyle ile liczy np. Starogard Gdański. W wielu polskich domach znajdują się przestarzałe piece i kotły, w których spalane są złej jakości paliwa. Emitują do atmosfery niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje (to tak zwana niska emisja) w wysokich stężeniach. Piece i kotły starej generacji, które nie spełniają podstawowych norm dotyczących emisji pyłu i innych szkodliwych substancji, są „trucicielami”. Przy spalaniu węgla, do atmosfery emitowane są pyły, dwutlenek siarki, tlenki azotu, dwutlenek i tlenek węgla, metale ciężkie. Ich wdychanie może powodować choroby płuc, uczulenia, nowotwory, bóle głowy, choroby układu krążenia, mdłości, alergie.

Dlatego 15 maja 2020 rusza nowa i uproszczona wersja programu Czyste Powietrze. Budżet programu do roku 2029 w skali kraju to 103 mld zł.

Rządowy program ma na celu ograniczenie emisji szkodliwych substancji, które powstają na skutek spalania słabej jakości paliw w przestarzałych kotłach, tzw. kopciuchach. Im więcej ludzi na Pomorzu wymieni stare kotły na nowoczesne i efektywne energetycznie rozwiązania, tym bardziej wzrośnie świadomość ekologiczna, poprawi się komfort życia oraz zmniejszą rachunki za energię– tłumaczy Marcin Osowski – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Program skierowany jest do właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonych formalnie mieszkań w takich domach.

Najważniejsze zmiany w Czystym Powietrzu

15 maja 2020 roku zmieniony został formularz wniosku o dofinansowanie, wprowadzony nowy regulamin naboru wniosków. 

Beneficjenci mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 000 zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można otrzymać do 25 000 zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 000 zł.  W nowej wersji programu, cały proces aplikacyjny został skrócony i uproszczony. Tam, gdzie jest to możliwe, opiera się na oświadczeniach beneficjenta, a nie urzędowych dokumentach. Poza tym rozpatrzenie wniosku będzie trwało już nie 90 dni roboczych, ale 30 dni kalendarzowych. Zależy nam też, aby więcej gmin podpisało z nami porozumienia. Dzięki temu mieszkańcy wiele formalności mogą załatwić w swojej gminie – wyjaśnia Justyna Sikora, koordynator Czystego Powietrza w WFOŚiGW w Gdańsku.

Wprowadzone zmiany obejmują także integrację z programem Mój Prąd. Pojawiła się możliwość uzyskania dotacji do 5 000 zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków. 

 

Pierwszy webinar z cyklu #AkademiaCzystego Powietrza jest dostępny na kanale YouTube Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Część I – Nowe zasady w Czystym Powietrzu

Część II – Jak wypełnić wniosek w programie?

Część III – Pierwsze pytania i odpowiedzi

Previous Przerwa techniczna na Portalu Beneficjenta
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.