od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Nowocześniej i ekologiczniej w Mikołaju!

Ogrzewanie podłogowe zamontowane zostało w podeście pod ławkami, widok na wnętrze świątyni z góry

Nowocześniej i ekologiczniej w Mikołaju!

W Bazylice pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku zamontowana została pompa ciepła o mocy 29 kW. Dzięki temu zmniejszyła się emisja szkodliwych substancji do atmosfery.

Bazylika pw. Świętego Mikołaja w Gdańsku to najstarsza świątynia w mieście. I jednocześnie jeden z najważniejszych świadków historii Gdańska. Świadkiem tym bardziej wiarygodnym, że kościół – jako jedyny – nie został zniszczony podczas II wojny światowej.

Kościół dominikanów to jednak nie tylko historia, to także nowoczesność. Właśnie zakończyło się przedsięwzięcie, dzięki któremu w świątyni będzie cieplej, ale i bardziej ekologicznie. Udział ma w tym także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 

Przed rozpoczęciem zadania, kościół pw. Świętego Mikołaja ogrzewany był przy pomocy przestarzałego systemu nadmuchowego ogrzewanego piecem olejowym. System nie spełniał wymagań, był niewydolny, a koszty użytkowania wzrastały z roku na rok.

Co więcej, przestarzałe ogrzewanie kościoła negatywnie wpływało na zgromadzone w kościele zabytkowe obrazy i drewniane wyposażenie.

Ojcowie dominikanie zdecydowali się zatem na inwestycję. W kościele zamontowana została pompa ciepła o mocy 29 kW. Dzięki temu zmniejszyła się emisja szkodliwych substancji do atmosfery – dwutlenku węgla, pyłów, dwutlenku siarki, tlenku azotu, tlenku węgla.

W kościele będzie też cieplej, ale to wierni odczują dopiero zimą. Ogrzewanie podłogowe zamontowane zostało w podeście pod ławkami. Wcześniej ciepłe powietrze gromadziło się w górnej części monumentalnej świątyni.  Ogrzewanie kościoła rozpoczniemy już wczesną jesienią, aby utrzymać w kościele stałą temperaturę i wilgotność. Nowe ogrzewanie oczywiście nie spowoduje, że w kościele będzie ciepło jak w mieszkaniu. Nie możemy dopuścić, aby tak wysoka temperatura niszczyła zabytki w kościele. Mamy nawet górną granicę temperatury wyznaczoną przez konserwatora, ale z pewnością przebywanie w kościele w okresie zimowym będzie znacznie bardziej komfortowe – mówi o. Michał Osek – syndyk klasztoru.

Zyskali parafianie, zyskało i środowisko. Zyskały także zabytki. Kościół św. Mikołaja to jedna z najpiękniejszych gdańskich budowli. We wnętrzu znajduje się oryginalne bogate wyposażenie w stylu gdańskiego baroku oraz starsze gotyckie zabytki. Dzięki zmniejszeniu wahań temperatury i wilgotności powietrza, bezcenne zabytki znajdują się w znacznie lepszym środowisku.

A co szczególnie ważne dla opiekunów Bazyliki, proces ogrzewania został uproszczony i całkowicie zautomatyzowany.

Koszt przedsięwzięcia wyniósł prawie 190 000 zł. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku udzielił pożyczki w wysokości 120 000 zł.

 

Previous UWAGA KONKURS DLA GMIN POSZKODOWANYCH W 2017 ROKU!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.