od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej w Gdańsku Oliwie

Uroczyste otwarcie ośrodka edukacji ekologicznej w Gdańsku Oliwie, goście siedzą w sali na krzesłach

Nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej w Gdańsku Oliwie

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz TPK mają nową salę edukacyjną. Projekt zrealizowany został przy współpracy WFOŚiGW w Gdańsku.

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku oraz Trójmiejski Park Krajobrazowy mają nową salę edukacyjną. Nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej znajduje się w Oliwie, przy ul. Polanki. Projekt zrealizowany został przy współpracy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Przestronna sala edukacyjna i ekspozycyjna, biblioteka, drewniany taras – wszystko to tworzy miejsce o wyjątkowym klimacie, sprzyjające poznawaniu tajników przyrody.

W uroczystym otwarciu ośrodka edukacji ekologicznej uczestniczyli przedstawiciele lokalnych i wojewódzkich władz samorządowych, parków krajobrazowych województwa pomorskiego, leśnicy, edukatorzy, znajomi i przyjaciele. Jestem pod dużym wrażeniem Centrum. Z przyjemnością mogę powiedzieć, że Fundusz przyłożył rękę do powstania tego nowego obiektu. Daje on duże możliwości w zakresie edukacji ekologicznej. Mam nadzieję, że Centrum będzie służyło mieszkańcom województwa pomorskiego. Życzę powodzenia i wielu sukcesów – powiedziała zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Teresa Jakubowska. 

Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku jest częścią Pomorskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Z edukacji ekologicznej co roku korzysta kilkanaście tysięcy osób, głównie uczniów, studentów, nauczycieli, mieszkańców województwa pomorskiego. Po wiedzę przychodzą zarówno przedszkolaki, jak i seniorzy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Korzystają z porad, materiałów informacyjnych, uczestniczą w szkoleniach, warsztatach i wykładach. Pracownicy Centrum organizują ponadto wystawy, konkursy przyrodnicze i pikniki edukacyjne.

Nowa sala edukacyjna, to nowe możliwości i nowe działania. Pracownicy Centrum mogą teraz wykorzystywać nowe technologie i narzędzia multimedialne, a także prowadzić zajęcia dla większej liczby osób. Do tej pory ograniczała nas przestrzeń. Teraz po budynku niesie się dźwięk kołowrotka z makiety o równowadze w przyrodzie, ponieważ to eksponaty przyciągają uwagę dzieci i zachęcają do działania i zadawania pytań. Dzięki nowej przestrzeni możemy swobodnie ją wyeksponować. Miłośnicy ptaków mogą podziwiać je przy karmniku przez dużą szklaną powierzchnię zabezpieczoną specjalnymi kropkami, które sprawiły, że stała się widoczną dla ptaków barierą – tłumaczy Jowita Kurach, kierownik Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku.

A jakie są plany?

W każdy trzeci czwartek miesiąca odbywać się będą spotkania czwartkowe. Eksperci omówią aktualne problemy przyrodnicze, związane z ekologią i ochroną środowiska. Dla młodych ludzi pracownicy Centrum przygotowali interdyscyplinarne warsztaty „Chemia w przyrodzie” ukazujące procesy chemiczne i biologiczne zachodzące w środowisku, dla najmłodszych „Owocowy miszmasz” – zajęcia pokazujące cykl życia drzewa, od nasionka po owoce. To idealny pretekst do rozmowy o roli drzew w przyrodzie i życiu człowieka. Edukacja ekologiczna cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Zmieniają się czasy, pojawiają się nowe problemy, a wraz z nimi nowe wyzwania, zarówno edukacyjne, jak i dydaktyczne. Jako zespół edukatorów staramy się podążać za panującymi trendami – nieustannie się dokształcamy, by być na bieżąco z wiedzą, odkryciami przyrodniczymi, nowinkami technologicznymi. Chcemy zainteresować odbiorcę, sprawić, by odkrył w sobie ciekawość świata. Mamy poczucie, że nasza praca ma sens – dodaje Jowita Kurach.   

Nowoczesny ośrodek edukacji ekologicznej w Oliwie wybudowany został w ramach projektu „Edukacja dla przyrody” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014 – 2020, w partnerstwie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Jego powierzchnia to 415 m2 , koszt budowy – 3 mln zł. To jedna z czterech inwestycji w ramach „Edukacji dla przyrody” realizowanego przez Pomorski Zespół Parków Krajobrazowych. We Władysławowie nowy budynek Nadmorskiego Parku Krajobrazowego powstał w miejscu garażu, w Charzykowach drewniana siedziba Zaborskiego Parku Krajobrazowego lśni nową elewacją, natomiast w Słupsku multimedialny ośrodek edukacyjny „Słupia – rzeka wiedzy” stworzony został na parterze siedziby Parku Krajobrazowego „Dolina Słupi”. Wartość całego projektu przekracza 9 milionów zł, wysokość dofinansowania ze środków WFOŚiGW w Gdańsku to 2,5 mln zł.

 

Previous Rośliny mięsożerne na Uniwersytecie Gdańskim
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.