od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Sztutowo

Uroczystośc przekazania samochodu ratowniczo-gasniczego dla OSP Sztutowo

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Sztutowo

Strażacy z OSP Sztutowo otrzymali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy. Zakup dofinansowany został m.in. ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku.

Spełniło się wieloletnie marzenie strażaków ochotników z OSP Sztutowo. Otrzymali nowy samochód ratowniczo-gaśniczy, który zastąpi wysłużone 30-letnie pojazdy. Zakup dofinansowany został m.in. ze środków Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Każde przekazanie samochodu, każde wsparcie ochotniczej straży pożarnej to wielkie święto. Nie tylko podnosimy zdolność bojową jednostki OSP, ale i integrujemy lokalną społeczność. Propagujemy bezcenną wartość – troskę o życie, zdrowie i mienie innych – podkreślił wojewoda pomorski Dariusz Drelich. – Mamy przyjemność celebrować to wydarzenie w Sztutowie. Cieszę się, że ten wóz ratowniczo-gaśniczy, w szczycie sezonu letniego, trafił właśnie do druhów na Mierzei Wiślanej.

Sztutowo to nadmorska wieś, która leży przy drodze wojewódzkiej prowadzącej do Krynicy Morskiej. Plaże i lasy latem przyciągają rzesze turystów z całego kraju. To podwyższa ryzyko wystąpienia działań, które wymagają interwencji Ochotniczej Straży Pożarnej.

26 ratowników często jest wzywanych do pożarów, wypadków drogowych czy akcji poszukiwawczych na morzu. Rocznie wyjeżdżają do 100 interwencji. Do tej pory strażacy ochotnicy dysponowali dwoma kilkudziesięcioletnimi pojazdami. Były one już mocno wyeksploatowane i bardzo ubogo wyposażone. Teraz OSP Sztutowo otrzymała nowy samochód ratowniczo-gaśniczy.

To dla nas wielka radość! Teraz na miejscu zdarzenia pojawiamy się szybciej, działamy sprawniej, a to bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo mieszkańców i turystów. Poprawiły się też warunki pracy strażaków – zapewniał Jacek Charliński, komendant gminny Związku OSP RP w Sztutowie.

Nowy wóz jest wyposażony w wysokiej jakości sprzęt do interwencji w wypadkach drogowych. Posiada urządzenie do rozcinania drzwi samochodowych, autopompę, agregat prądotwórczy, piły ratunkowe, maszt do oświetlenia terenu działań, środek do neutralizacji substancji ropopochodnych. Można się nim poruszać się  po terenach leśnych i plażach. Przynosi również niebagatelne korzyści dla środowiska. Lepiej chronione są obszary cenne przyrodniczo. Szybsze i sprawniejsze gaszenie pożarów przyczynia się do redukcji emisji toksycznych substancji.

Sezon letni to czas wytężonej pracy służb ratunkowych. Wczasowicze wypoczywający nad wodą, susza, pożary – potencjalnych zagrożeń jest wiele. Służby ochotnicze są tu wielką pomocą. Bardzo się cieszymy, że mamy swój udział w wyposażenie ich jednostek w nowoczesny i specjalistyczny sprzęt  – wyjaśniał Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku. 

Zakup samochodu dofinansowany został m.in. w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”. Podczas ostatniego naboru 24 jednostki OSP województwa pomorskiego otrzymały około 5 milionów zł dotacji ze środków NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Gdańsku.   

Previous Doradcy energetyczni dla gminy Kosakowo
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.