od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

O „Czystym Powietrzu” w Forum Panoramy TVP3 Gdańsk

Prezes Maciej Kazienko w studiu TVP3 Gdańsk

O „Czystym Powietrzu” w Forum Panoramy TVP3 Gdańsk

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko był gościem Forum Panoramy w TVP3 Gdańsk. Rozmowa dotyczyła realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze”.

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko był gościem Forum Panoramy w TVP3 Gdańsk. Rozmowa dotyczyła realizacji rządowego programu „Czyste Powietrze” w województwie pomorskim.

Rocznie z powodu smogu w Polsce umiera 45 000 osób. Te przerażające statystyki mają się zmienić m.in. dzięki efektom osiągniętym w wyniku przeprowadzenia programu „Czyste Powietrze”. Program obejmuje działania, których celem jest ograniczenie lub wyeliminowanie emisji pyłów i innych szkodliwych substancji do atmosfery.

Dotychczas do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wpłynęło około 2 000 wniosków. Najwięcej z gminy Gdańsk, Kartuzy i Wejherowo. Jest to największy z dotychczasowych programów w Polsce skierowany do osób indywidualnych. Do tej pory środki finansowe przeznaczane były na ocieplenie obiektów publicznych – uczelni wyższych, budynków administracji państwowej. To pierwszy tego typu program adresowany do osób fizycznych. I ważna jest też jego kwota oraz okres wdrażania. To są ponad 103 miliardy złotych, które chcemy w ciągu 10 najbliższych lat przeznaczyć na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację. To jest proces. Tego się nie osiągnie w ciągu roku, do tego potrzeba wielu lat – powiedział w Forum Panoramy Maciej Kazienko.

Ponad 70% zanieczyszczeń trafiających do atmosfery pochodzi z domów jednorodzinnych, ogrzewanych przy pomocy pieców i kotłów opalanych złej jakości paliwem. Tam mamy te najbardziej kopcące źródła ciepła, w których, niestety przez źle pojętą gospodarność, mieszkańcy spalają także odpady, takie jak butelki PET, stare opony, stare meble. To powoduje zjawisko niskiej emisji, czyli powstawania w procesie spalania bardzo niebezpiecznych związków chemicznych – stwierdził prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

W których miejscowościach województwa pomorskiego jakość powietrza jest najgorsza? pytała redaktor TVP3 Gdańsk Izabela Pawłowska. Są to miejscowości Polski powiatowej, w których funkcjonują lokalne kotłownie i w których działają lokalne sieci ciepłownicze, ale nie dotarły do nich jeszcze środki publiczne na modernizację tych kotłowni. W dużych miastach, takich jak Gdańsk, Gdynia przeznaczono już duże sumy na modernizację systemów odpylania i odazotowania spalin. W małych miejscowościach wciąż mamy problem niedoinwestowanych przedsiębiorstw energetyki cieplnej, które nie mają szans na rozwój. I tam niestety ta sieć ciepłownicza nie powstaje. W związku z tym jedynym źródłem zaopatrzenia w ciepło są lokalne przydomowe paleniska – odpowiedział prezes Maciej Kazienko.

W ramach programu „Czyste Powietrze” istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę starych, nieefektywnych źródeł ciepła na nowoczesne, spełniające najwyższe normy tj.: kocioł gazowy kondensacyjny, kocioł olejowy, ogrzewanie elektryczne, kocioł na paliwo stałe, pompy ciepła lub węzeł cieplny w przypadku podłączenia do sieci ciepłowniczej.

Dotacja lub pożyczka przyznawane są także na przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku. Należy ocieplić dom i dzięki temu zużywać mniej energii, a w konsekwencji i paliwa – przekonywał prezes. Sama wymiana systemu ogrzewania nie jest bowiem wystarczająca. Bez odpowiedniej izolacji domu, ciepło może szybko przenikać na zewnątrz. Brak termomodernizacji prowadzi do marnowania energii i dużych strat ciepła, a także do wyższych rachunków za ogrzewanie. Prawidłowo wykonana termomodernizacja budynku pozwala zmniejszyć wydatki na ogrzewanie nawet o 40%.

Beneficjenci mogą się starać o dofinansowanie w formie pożyczki lub dotacji, dotacji i pożyczki. Dotacje mogą wynieść nawet do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji. Wysokość dopłat jest zależna od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Przeprowadziliśmy kampanię informacyjną we wszystkich gminach województwa pomorskiego. Takie działania podjęły wszystkie wojewódzkie fundusze ochrony środowiska w Polsce – wyjaśniał Maciej Kazienko.

Do dyspozycji wnioskodawców jest infolinia 58 743 18 20 lub 58 743 18 21. Można też, za pośrednictwem strony internetowej, umówić się na indywidualne konsultacje. Dostępny jest także adres emailowy czystepowietrze@wfos.gdansk.pl

Całą rozmowę z prezesem Maciejem Kazienko można obejrzeć na stronie TVP3 Gdańsk.

Previous NIE KUPUJ! NAPRAWIAJ I WYPOŻYCZAJ!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.