od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

O nas z okazji 30 lat działalności

O nas z okazji 30 lat działalności

Główne uroczystości jubileuszu 30 – lecia WFOŚiGW w Gdańsku są już za nami. Odbyła się uroczysta gala, którą zorganizowaliśmy w sali koncertowej Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Kolejnego dnia dla mieszkańców naszego regionu przygotowaliśmy Festiwal Ochrony Środowiska.

Opracowaliśmy też specjalny raport, który podsumowuje trzy dekady funduszowej działalności.

  • 40 000 umów na prośrodowiskowe inwestycje;
  • 150 wybudowanych i zmodernizowanych komunalnych oczyszczalni ścieków;
  • 5 000 km sieci kanalizacyjnych;
  • 2, 3 mld zł dofinansowania.

Od 5 lat realizujemy program Czyste Powietrze. Można otrzymać dofinansowanie na wymianę źródła ciepła i kompleksową termomodernizację domu. Zlikwidowanych zostało 19 000 kopciuchów, a emisja dwutlenku węgla zmniejszyła się o 145 000 ton.

Wyprodukowaliśmy 6 rodzajów plakatów informacyjno – edukacyjnych o programie Czyste Powietrze, a także o świecie przyrody. Trafiły one do 1 086 pomorskich przedszkoli oraz 1 066 szkół. Szacujemy, że dotarły one do 223 000 odbiorców. Podobnej akcji w województwie pomorskim chyba jeszcze nie było. Wydruk 19 800 plakatów kosztował 32 459, 7 zł. Koszt 1 kompletu plakatów to 9, 84 zł.

Od 2 lat realizujemy specjalnie przygotowaną strategię promocji działań WFOŚiGW w Gdańsku.

  • Prowadzimy kampanie społeczne ekoTurysta i ekoTransport;
  • Jesteśmy bardzo aktywni w mediach społecznościowych;
  • Realizujemy podcasty Bardziej zieloni, Ekspert radzi, Ekologika;
  • Założyliśmy funduszowy kanał na YouTubie;
  • Bierzemy udział w wydarzeniach plenerowych, piknikach i festynach. W tym roku uczestniczyliśmy już w ponad 100 takich inicjatywach, skorzystało z nich około 250 000 osób. Wiele takich projektów jest jeszcze przed nami. Na cały obecny rok przygotowaliśmy 15 635 materiałów promocyjnych dla uczestników wydarzeń plenerowych, które kosztowały 193 792,95 zł. 61% tej sumy to środki WFOŚiGW w Gdańsku, 39% to pieniądze unijne w ramach Projektu Doradztwa Energetycznego.

Edukacja ekologiczna jest dla nas bardzo ważna. Zależy nam na edukacji mądrej, ciekawej i oryginalnej. Stąd nasze pomysły na filmy promocyjne, wystawy czy murale.

Dofinansowujemy też wiele projektów edukacyjnych.

Od lat współpracujemy z Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego. Sztandarowym ich projektem jest Błękitna Szkoła, prowadzona wspólnie z edukatorami Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Jest to forma zajęć pozalekcyjnych, która koncentruje się na zagadnieniach Morza Bałtyckiego. – Od 2000 roku wzięło w nich udział 100 000 uczniów i młodzieży. Dodatkowo, od 2015 roku prowadzimy zajęcia wyjazdowe. Z takiej formy edukacji skorzystało 17 000 odbiorców – poinformowała Agnieszka Wojtach – zastępca prezesa FRUG.

Edukacja ekologiczna może przybierać różne formy. Jedną z nich mogą być też broszury, ulotki czy kolorowanki. Wyprodukowaliśmy 18 000 egzemplarzy kolorowanki, koszt to 24 427, 8 zł. Koszt 1 egzemplarza to 1, 35 zł. Kolorowanki w przystępny i oryginalny sposób informują o naszej działalności. Rozdawane są – jako nagrody – podczas festynów, warsztatów czy konkursów.

Edukacją są też plakaty edukacyjne czy zajęcia w nowoczesnych szkolnych ekopracowniach.  – Edukacje warto zacząć od szkół. Dzieci są bardzo chłonne wiedzy. Ekopracownia w naszej gminie będzie szeroko informowała o środowisku. A dzięki plakatom dzieci poznają przyrodę, poznają świat i tak powstają nowe inspiracje – stwierdził Maciej Czarnecki – burmistrz Gniewu.  

W ramach projektu „Ekopracownia – zielone serce szkoły” w naszym regionie powstanie 40 nowoczesnych pracowni przyrodniczych oraz OZE. Koszt to 2, 5 mln zł.

ZHP Chorągiew Gdańska otworzyła Centrum Edukacji Ekologicznej w Czernicy. – Obecnie prowadzimy harcerski kurs edukatorów ekologicznych. Biorą w nim udział instruktorzy, którzy potem wiedzę będą przekazywać dalej. Na ten moment przeszkoliliśmy 25 osób, docelowo będzie to 100 osób. Szacujemy, że dotrą oni do 6 000 odbiorców w różnym wieku – poinformowała harcmistrzyni Ewa Deręgowska.  

Od lat dofinansowujemy też zakup samochodów ratowniczo – gaśniczych dla ochotniczych straży pożarnych, a także sprzętu niezbędnego w akcjach ratunkowych.– Edukujemy poprzez ochotnicze straże pożarne właśnie. To one dzieciom dużo mówią o bezpieczeństwie, pożarach, ochronie środowiska. A to potem przekłada się na państwową straż pożarną. W większych miastach organizowane są wycieczki do strażnic, gdzie dzieci widzą jak strażacy są wyposażeni, jakimi nowoczesnymi samochodami dysponują – powiedział rzecznik KW PSP w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.

Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling prowadzi edukację ekologiczną m.in. w rezerwacie przyrody Mewia Łacha. – Budowa infrastruktury, ścieżek, tablic informacyjnych, ale także edukacja na platformie. To jest pokazywanie przyrody na żywo. To są setki osób dziennie, w skali roku zaś to  dziesiątki tysięcy osób obserwujących efekty czynnej ochrony przyrody – tłumaczył Szymon Bzoma – prezes Kulinga.

Przyroda musi mieć głos. I w tym duża rola edukacji ekologicznej. – Dwa czynniki szczególnie decydują o tym, aby ochrona przyrody była efektywna. To są postawy, nasza chęć, a także pieniądze, które możemy wydać na te działania. My tymi dwoma czynnikami dysponujemy. Postawiliśmy na nowe programy, edukację ekologiczną. Musi być o nas głośno, aby te inicjatywy zostały dostrzeżone. Stąd różne formy przekazu. Używamy mediów społecznościowych, plakatów i billboardów – wyjaśniał prezes WFOŚiGW w Gdańsku Szymon Gajda.  

Realizujemy wiele programów, konkursów i naborów – Czyste Powietrze, Ciepłe Mieszkanie, Brodziec, Moja Woda, Ekopracownia – zielone serce szkoły, Bielik i Remiz.  

Remiz i Bielik to nowe programy. Ich celem jest poprawa jakości powietrza w regionie. Zależy nam,  aby jak najwięcej samorządów, spółdzielni mieszkaniowych czy przedsiębiorców wzięło w nich udział. Stąd pomysł na kampanię informacyjną o tych programach. W województwie pomorskim pojawiły się 34 billboardy, ich koszt to 70 134, 6 zł. Zostały one umieszczone w Łebie, Władysławowie, Kwidzynie, Kartuzach, Starogardzie Gdańskim, Ustce, Prabutach, Człuchowie, Rumi, Słupsku, Rudnie, Wejherowie, Gdyni, Lęborku, Redzie, Chwaszczynie, Łęgowie, Bydlinie, Kaliskach Kościerskich, Tczewie, Gniszewie, Pucku, Żukowie, Bytowie, Kościerzynie i Pruszczu Gdańskim.   

Program Remiz skierowany jest do pomorskich samorządów, spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorców. Mogą uzyskać dofinansowanie na termomodernizację, wymianę źródeł ciepła oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych.

Bielik adresowany jest do jednostek samorządu terytorialnego oraz pomorskich przedsiębiorców. Wsparcie mogą uzyskać na budowę i instalację magazynów energii elektrycznej, ciepła i chłodu, biogazu, biometanu i wodoru. Dofinansowanie udzielane jest też na współpracujące z magazynem energii instalacje OZE.

 

Previous Międzynarodowy Dzień Czystego Powietrza
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.