od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Od Atlantyku do Bałtyku. Otwarcie nowej sali ekspozycyjnej Akwarium Gdyńskiego

Od Atlantyku do Bałtyku. Otwarcie nowej sali ekspozycyjnej Akwarium Gdyńskiego

Zamiast piwnicy – nowoczesna przestrzeń. I to nie byle jaka, bo poniżej poziomu morza. Rozbudowa ścieżki edukacyjnej Akwarium Gdyńskiego była olbrzymim wyzwaniem. Powstał największy w Polsce kompleks, który prezentuje środowisko mórz zimnych półkuli północnej. WFOŚiGW w Gdańsku był partnerem projektu odpowiedzialnym za działania edukacyjne.

12 nowych zbiorników.

Łączna pojemność wody w zbiornikach to 450 000 litrów!

Ponad 30 gatunków zwierząt.

Ekspozycja „Morza zimne. Od Atlantyku do Bałtyku” pokazuje różnorodność flory i fauny. To możliwość odbycia fascynującej podróży przez wyjątkowe bogactwa chłodnych mórz. W zbiornikach akwarium zamieszkały ryby kostnoszkieletowe i chrzęstnoszkieletowe, a także wyjątkowe skorupiaki i nietypowy gatunek meduz Chrysaora quinquecirrha. – Podziwiajcie zachowanie ryb ławicowych, strefy przyboju oraz takich, które ukrywają się w piasku – zachęcają pracownicy Akwarium Gdyńskiego. Wystawa prezentuje faunę zimnej części Oceanu Atlantyckiego, z uwzględnieniem Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i Bałtyku. Docelowo w nowej przestrzeni zamieszka aż 1 300 nowych organizmów.

Nowa ekspozycja to nie tylko miejsce, w którym Atlantyk spotyka się z Bałtykiem. To również przestrzeń, w której goście Akwarium Gdyńskiego będą mogli poznać relacje, jakie łączą świat morski ze światem ludzi. Wszechocean dostarcza bowiem około 50% tlenu, którym oddychamy, kształtuje klimat, wpływa na pogodę i jest źródłem zasobów pomagających ludziom żyć zdrowo – dodają pracownicy akwarium.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku był partnerem projektu odpowiedzialnym za edukacyjne działania.

– Edukacja ekologiczna jest dla nas bardzo ważna. Wiemy, że zrealizowana w ciekawy i niebanalny sposób przynosi dobre efekty. Warto się zachwycić podwodnym światem, aby potem go chronić i o niego dbać. Taka wystawa to wspaniała lekcja biologii. Dla każdego. Pracownicy funduszu o fascynujących zjawiskach w świecie przyrody informowali także podczas dnia otwartego Akwarium Gdyńskiego. Zainteresowanie naszym stoiskiem było bardzo duże. Młodzi ludzie zadawali wówczas mnóstwo trudnych pytań. I to cieszy, bo dowodzi, że sprawy związane ze środowiskiem są dla nich istotne – wyjaśnia zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Krzysztof Bujanowicz.

Prace budowlane trwały 4 lata. Wyzwania pojawiły się już pierwszego dnia.

Obniżone zostały fundamenty i posadzka piwnicy. Wystawa znajduje się bowiem poniżej poziomu morza. Wykonawca zbudował wokół nowego piętra konstrukcję na wzór wanny, która zabezpieczy budynek przed dostawaniem się wody do jego wnętrz. Zwiedzając zatem „Morza Zimne” dosłownie przenosimy się pod wodę.

Ekspozycję można zwiedzać od 20 kwietnia 2024 roku.

Previous Ile wody mieści się w 102 basenach olimpijskich? Tyle ile mieszkańcy Pomorza zaoszczędzili już w programie Moja Woda
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.