od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

OZE dla rolników. Spotkanie informacyjne w PODR w Lubaniu

Spotkanie informacyjne na temat programu Agroenergia zdj. WFOŚiGW w Gdańsku

OZE dla rolników. Spotkanie informacyjne w PODR w Lubaniu

W Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyło się spotkanie na temat programu Agroenergia. Wzięli w nim udział eksperci z WFOŚiGW w Gdańsku.

Trwa program Agroenergia. Rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Zainteresowanie jest spore, wnioski z Pomorza trafiają do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W siedzibie Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Lubaniu odbyło się spotkanie informacyjne, wzięli w nim udział eksperci z WFOŚiGW w Gdańsku.

Program skierowany jest do właścicieli i dzierżawców gospodarstw rolnych o powierzchni od 1 do 300 hektarów. Mogą otrzymać dofinansowanie na fotowoltaikę, elektrownie wiatrowe, pompy ciepła oraz magazyny energii. Dotacja może wynieść do 20% kosztów kwalifikowanych zadania. – Wysokość dofinansowania zależy od mocy instalacji. Ważne jest to, że zadanie nie może być rozpoczęte przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie. Najpierw należy złożyć do nas wniosek, a następnego dnia już można podpisać umowę z wykonawcą na zakup lub montaż odnawialnych źródeł energii – tłumaczyła dr inż. Malwina Śnieg – doradca energetyczny WFOŚiGW w Gdańsku.

Dodatkowe wsparcie – w wysokości 10 000 zł – przysługuje na utworzenie instalacji hybrydowej: fotowoltaiki lub elektrowni wiatrowej z pompą ciepła.

Kamila Kujawska – koordynator programu Agroenergia w WFOŚiGW w Gdańsku wyjaśniała, jak poprawnie wypełnić wniosek o dofinansowanie. Pierwszy krok to założenie konta na Portalu Beneficjenta. Wniosek należy pobrać, wypełnić i przesłać do WFOŚiGW w Gdańsku. Trzeba go złożyć elektronicznie, a wersję papierową przesłać do nas pocztą tradycyjną lub poprzez platformę ePUAP. – Warto czytać wszystkie wskazówki i instrukcje, które pojawiają się na druku wniosku. One bardzo ułatwiają wszelkie formalności i dzięki temu proces składania wniosku idzie szybciej i sprawniej. Należy pamiętać, aby wpisywać aktualne dane, szczególnie ważny jest adres email, gdyż właśnie poprzez niego kontaktować się będziemy z beneficjentem – objaśniała Kamila Kujawska.  

Spotkanie informacyjne odbywało się w formie stacjonarnej oraz online. – Wiedza jest potrzebna, program dopiero się rozpoczyna, warto zatem dowiedzieć się o nim jak najwięcej – powiedział Stanisław Burek – rolnik ze wsi Lubieszyn.

Jestem przedstawicielem firmy zajmującej się montażem fotowoltaiki. Odnawialne źródła energii będą się rozwijały, będą coraz bardziej popularne nie tylko w gospodarstwach rolniczych. Było to bardzo ciekawe spotkanie, wyjaśnione zostały zasady programu Agroenergia. Super, że podane zostały kontakty do doradców energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku. Na pewno z tego skorzystamy – stwierdził Szymon Zawadzki.   

Zainteresowanie programem Agroenergia w województwie pomorskim jest duże. Do WFOŚiGW w Gdańsku napływają już wnioski o dofinansowanie, od kilku tygodni otrzymujemy wiele emaili i telefonów w tej sprawie.

Budżet Agroenergii w województwie pomorskim to 5,5 mln zł. Nabór wniosków potrwa do wyczerpania budżetu. Środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Previous Ruszył nabór na nowe konkursy z zakresu ochrony przyrody i edukacji ekologicznej!
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.