od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

OZE dla rolników. Spotkanie informacyjne w WFOŚiGW w Gdańsku

Spotkanie informacyjne na temat programu Agroenergia zdj. WFOŚiGW w Gdańsku

OZE dla rolników. Spotkanie informacyjne w WFOŚiGW w Gdańsku

Program Agroenergia wspiera rolników w zakupie i montażu  odnawialnych źródeł energii. Program budzi zainteresowanie oraz… wiele pytań.

Program Agroenergia wspiera rolników w zakupie i montażu  odnawialnych źródeł energii. Program budzi zainteresowanie oraz… wiele pytań. Pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku zorganizowali spotkanie informacyjne dla przyszłych wnioskodawców.

Polska wieś od lat inwestuje w nowoczesne technologie. Zautomatyzowane gospodarstwa, najnowszy sprzęt, innowacyjne rozwiązania to już integralne części krajowego rolnictwa. Teraz rolnicy mogą skorzystać także z programu Agroenergia, czyli dofinansowania na instalacje OZE, które przynoszą korzyści nie tylko dla środowiska, ale i rolniczych portfeli.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że wnioski o dofinansowanie to często najtrudniejszy etap ubiegania się o dofinansowanie. Dlatego spotykamy się z osobami zainteresowanymi programem i tłumaczymy krok po kroku, jak poprawnie taki wniosek wypełnić. To też okazja do zadania pytań dotyczących samego programu i rozwiania  wątpliwości, jak na przykład to, czy z dofinansowania mogą korzystać sadownicy – mówił Marcin Gregorowicz, kierownik Działu Doradców Energetycznych w WFOŚiGW w Gdańsku.

Na spotkaniu pojawili się nie tylko rolnicy, ale także firmy zajmujące się produkcją oraz montażem OZE.

Jak wygląda proces składania wniosku?

Najpierw należy założyć konto na Portalu Beneficjenta. Zwracam uwagę na to, by wpisywać tam aktualne dane, szczególnie adres e-mail, ponieważ to właśnie tą drogą będziemy kontaktować się z beneficjentami np. w przypadku potrzeby uzupełnienia dokumentów. Na Portalu Beneficjenta dostępny jest formularz wniosku o dofinansowanie. Trzeba go pobrać, wypełnić i przesłać do nas. Wniosek należy złożyć zarówno elektronicznie poprzez Portal Beneficjenta, jak i przesłać do nas pocztą wersję papierową lub poprzez platformę ePUAP. Taki wniosek jest przez nas weryfikowany. Jeśli rolnik będzie spełniał wszelkie wymogi programu, decyzja będzie pozytywna – tłumaczyła Kamila Kujawska, koordynator programu Agroenergia w WFOŚiGW w Gdańsku.

Błędy we wnioskach powodują, że czas rozpatrywania znacząco się wydłuża – Fundusz musi wezwać beneficjenta do uzupełnienia braków, a dokumenty przechodzą ponowną weryfikację. Dlatego warto zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju instrukcje i podpowiedzi, pojawiające się w trakcie wypełniania wniosku, nie zapominać o złożeniu podpisu, załączyć wymagane dokumenty, np. audyt energetyczny lub umowy dzierżawy – wyjaśniała dr inż. Malwina Śnieg, doradca energetyczny WFOŚiGW w Gdańsku.

Środki z programu są refundacją, co oznacza, że zostaną wypłacone po rozliczeniu zadania.

Budżet Agroenergii dla Pomorza to 5,5 mln zł. Nabór potrwa do wyczerpania budżetu. Środki finansowe pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Previous Dotacje na odnawialne źródła energii dla pomorskich rolników
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.