od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Pamiętaj o jadłodzielniach!

Pamiętaj o jadłodzielniach!

Jedzenie zostało po świętach?

Nie wyrzucaj! Istnieje wiele sposobów, aby je fantastycznie zagospodarować.

Można je przynieść do jednej z pomorskich jadłodzielni. Na mapie naszego regionu pojawia się coraz więcej społecznych lodówek. Warto korzystać z tej inicjatywy. Łączy ona tych, którzy jedzenia mają za dużo, z tymi, którzy żywności potrzebują.

Żywność w lodówce społecznej powinna być podpisana, ważne aby na opakowaniu posiłku nie zabrakło daty ważności. Do jadłodzielni można przynosić świąteczne potrawy: zupy, sałatki, śledzie w śmietanie, ciasta. A także warzywa, owoce, sery i jogurty, konserwy.

W Gdańsku działa już kilka takich społecznych lodówek: w Śródmieściu przy kościele św. Mikołaja, na Morenie przy parafii Miłosierdzia Bożego, we Wrzeszczu przy Parafii Świętego Krzyża, w Oliwie, ul. Opata Jacka Rybińskiego 10.

Niedawno ruszyła jadłodzielnia w gdańskiej dzielnicy Orunia. Poza lodówką, jest tam także miejsce na ubrania, buty, książki, garnki itp.

Jadłodzielnie i lodówki społeczne to dobra inicjatywa. Warto z niej korzystać.

A co jeszcze można zrobić z poświątecznym jedzeniem?

Nie wyrzucaj czerstwego pieczywa. Można je szybko odświeżyć w piekarniku, przerobić na bułkę tartą, zrobić tosty czy grzanki, wykorzystać jako dodatek do sałatki czy kotletów. 

Z owoców, których nikt już nie chce jeść można wyczarować pyszny sok.
A z kawałków wędlin czy mięsa zrobić pyszną zapiekankę czy pizzę.

Daj się ponieść wyobraźni i zrób cokolwiek, tylko nie wyrzucaj jedzenia do kosza!

W Polsce każdego roku marnują się miliony ton żywności, z czego zdecydowana większość w gospodarstwach domowych. W okresie Bożego Narodzenia marnujemy nawet trzy razy więcej niż normalnie.

Previous Pogodnych świąt Bożego Narodzenia!
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.