od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Plastik a pandemia

Plastikowe butelki zdj. www.pexels.com

Plastik a pandemia

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku od lat namawia, aby nie używać toreb foliowych na zakupy, plastikowych naczyń jednorazowych czy słomek. Przekonuje, że warto wodę pić z kranu, a nie z plastikowych butelek.

Plastikiem zanieczyszczone są morza i oceany. Realna jest groźba, że za kilka lat pływać w nich będzie więcej tworzyw sztucznych niż ryb. Zagrożeniem są nie tylko reklamówki, butelki i słomki. Wielkim problemem jest mikroplastik, który trafia do przewodu pokarmowego organizmów wodnych.  

Torba reklamowa rozkłada się około 400 lat, natomiast butelka typu PET od 100 do nawet 1000 lat! Szacuje się, że na świecie co minutę sprzedawanych jest milion plastikowych butelek.

W dobie pandemii jednak tworzywa sztuczne jakby wróciły do łask. Zaleca się stosowanie jednorazowych rękawiczek, bez nich praktycznie nie zrobimy zakupów w żadnym supermarkecie. Chleb, owoce i warzywa opakowane są w folię.

W czasie pandemii plastik znów górą? Nastąpiło odrodzenie plastiku? Wielka Brytania przekłada wprowadzenie zakazu używania plastikowych słomek o pół roku. Powodem pandemia – krzyczą nagłówki polskich gazet.

Czy plastik naprawdę zapewnia nam pełne bezpieczeństwo w dobie pandemii? – o to zapytaliśmy Michała Pacę – eksperta branży gospodarki odpadami, autora bloga Sortownia Opinii.

Koronawirus najdłużej jest w stanie przetrwać na plastiku, po prostu dobrze się na nim czuje. O wiele lepiej niż na szkle, metalu czy papierze. Plastik nas nie chroni przed wirusem, a wręcz zwiększa szansę na jego przyniesienie ze sklepu do domu – twierdzi Michał Paca. Na przykład na bułce nie przeżyje on długo, ale na plastiku, w który bułka będzie zapakowana już tak. Jeżeli wybieram jakikolwiek towar, chociażby rybę, to nigdy nie kupię jej zapakowanej w folię. Biorę rybę bez opakowań, którą pakuję do własnego pojemnika.

Jak w takim razie robić zakupy, aby nie używać plastiku? Zawsze można wybrać małą lokalną piekarnię i chleb czy bułki zapakować do swojej torby. Owoce i warzywa kupować na bazarach oraz targowiskach i także je umieszczać we własnych woreczkach na zakupy, a w domu należy je porządnie umyć.  Michał Paca zachęca również np. do nabywania szamponu w kostkach. Jeden szampon w kostce zawinięty w papier wystarczył mi na pięć miesięcy, wcześniej w tym czasie zużywałem aż sześć butelek szamponu, oczywiście plastikowych.

Autor bloga Sortownia Opinii  nie zostawia złudzeń, że część obecnie używanego plastiku pozostanie w środowisku na zawsze. Polska go zutylizuje, ale dotrze on też do krajów, które sobie z tym nie poradzą. Co roku do mórz i oceanów trafia 9 milionów ton plastiku! – przestrzega. Namawia, aby całkowicie zrezygnować z opakowań, których nie można ponownie wykorzystać. Plastik nie jest taki zły, jeżeli zostanie ponownie użyty. Tak jednak na razie się nie dzieje. Apeluje, aby kupować rzeczy luzem, nie w opakowaniach. Zrezygnować z zakupu towaru w opakowaniach bezzwrotnych.

Previous Azbestu coraz mniej. Konkurs WFOŚiGW w Gdańsku „Usuwanie wyrobów zawierających azbest z terenu województwa pomorskiego”
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.