od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Pomorscy czują klimat

Pomorscy czują klimat (2017-2020)

Poczuj klimat – to hasło informacyjno – edukacyjnej kampanii Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Poruszała problem wpływu naszych codziennych nawyków, zachowań i wyborów konsumenckich na środowisko.

Bohaterem kampanii została Rodzina Pomorskich. Na co dzień stawała przed wyborami, które oddziaływały na środowisko. Zmieniając swoje nawyki dotyczące racjonalnego korzystania z zasobów wody i surowców naturalnych, starała się ograniczyć zużycie energii i dbała o zachowanie rodzimej przyrody.

Rodzina Pomorskich
Kampania podnosiła kwestie związane z gospodarką o obiegu zamkniętym, czyli promowania takiego modelu, w którym odpady z jednych produktów są wykorzystywane jako surowce w produkcji innych, co oszczędza zasoby naturalne i energię. Pomorscy przekonywali też, że warto dawać rzeczom drugie życie. Lepiej naprawiać, przerabiać, oddawać, niż wyrzucać.
Ważnym tematem była sprawa zakupów. Bohaterowie kampanii namawiali, aby ograniczyć się do kupna tych rzeczy, które są nam niezbędne. Zwracać uwagę na to, z czego produkty są wykonane, jak opakowane, skąd pochodzą i jaką przebyły drogę. Namawiali także, aby zawsze mieć przy sobie listę zakupów oraz wybierać produkty lokalne i sezonowe. Rodzina Pomorskich nakłaniała do codziennego oszczędzania energii elektrycznej i wody, wybierania roweru lub komunikacji publicznej zamiast podróży samochodem.

Skupiliśmy się też na ochronie bioróżnorodności. Mamy na nią ogromny wpływ. Wciąż musimy się uczyć, jak ważną rolę pełnią np. torfowiska, nieuregulowane rzeki, aleje drzew. Warto pogłębiać swoją wiedzę, dlaczego usuwać obce gatunki inwazyjne, a promować te rodzime.

W ramach kampanii powstała interaktywna wystawa plenerowa. Ekspozycja w prosty sposób tłumaczyła zjawiska przyrodnicze. Składała się z trzech dużych brył, na każdej zamontowane zostały interaktywne gry i zabawy. Wszystko po to, aby edukować w sposób ciekawy i niebanalny. Wystawa odwiedziła 25 miejscowości województwa pomorskiego i wszędzie cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Spotykaliśmy się też z mieszkańcami naszego regionu i turystami przy okazji różnych imprez plenerowych. Specjalne stoisko Rodziny Pomorskich składało się ze strefy informacji, gier i zabaw oraz odpoczynku. W trochę luźniejszej atmosferze rozmawialiśmy o środowisku, opowiadaliśmy o tym, jak można zmienić zachowania, by chronić Ziemię, odpowiadaliśmy na pytania, udzielaliśmy informacji. Odwiedziliśmy 24 miejscowości. W spotkaniach udział wzięło około 2 500 uczestników. Każdy mógł zagrać w gry, rozwiązać zagadkę lub porozmawiać z edukatorem.

Na potrzeby kampanii powstało wiele materiałów edukacyjnych.

Zachęcamy do oglądania animacji (nie tylko dla dzieci!) i filmów na kanale YouTube.

Namawiamy do gier i quizów edukacyjnych. Warto zajrzeć do naszego poradnika i edukacyjnych artykułów.
Wszystkie informacje znajdują się na stronie www.poczujklimat.pl

Pomorscy czują klimat - podsumowanie kampanii

ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.