od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Pomorscy w drodze!

w centralnej części kadru widoczne jest stanowisko edukacyjne z dwoma namiotami kampanii „Poczuj klimat”, przy którym widać rozproszoną grupę dzieci, ponad 20 osób, wraz trzema opiekunami. Dwóch edukatorów prowadzi edukację.

Pomorscy w drodze!

Rodzina Pomorskich wędruje po naszym województwie. Gościła m.in w najstarszym Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Polsce, zlokalizowanym w miejscowości Wirty, w gminie Zblewo. Niewiele osób wie, że w województwie pomorskim mamy taki obiekt!

Jedną z ciekawych osobliwości dendrologicznych Arboterum w Wirtach jest orzech pośredni – mieszaniec, powstały w wyniku skrzyżowania orzecha włoskiego i czarnego. Jest jedynym okazem orzecha pośredniego rosnącym w Polsce. Arboretum zaangażowane jest również w program restytucji cennych, rzadkich gatunków, takich jak cis pospolity, jarząb brekinia, sasanka wiosenna, lilia złotogłów czy wawrzynek wilczełyko. Te gatunki są rozmnażane i hodowane w specjalnych warunkach, a następnie zasilają populacje dziko występujące. Pomorscy wspólnie z Arboretum przyłączyli się do międzynarodowej akcji „Fascynujący Świat Roślin”, której celem było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony bioróżnorodności i jej znaczenia dla prawidłowego funkcjonowania i stabilności środowiska.

Pomorscy gościli też na Festynie Wiosennym w Pępowie (gmina Żukowo). Stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, nie tylko wśród najmłodszych uczestników imprezy. Edukatorzy odpowiadali na pytania dotyczące racjonalnego korzystania z kurczących się zasobów naturalnych, ochrony różnorodności biologicznej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Można było m.in. zagrać w grę planszową dotyczącą obszarów chronionych w województwie pomorskim, ułożyć puzzle, rozwiązać test ekologiczny.

Rodzina Pomorskich zawitała również do Złotej Góry koło Brodnicy, gdzie zorganizowana została przez Centrum Inicjatyw Edukacyjnych w Kartuzach impreza pod hasłem „Przyroda i matematyka pod żaglami”, skierowana do uczniów szkół z powiatu kartuskiego.

Stoisko Pomorskich obecne było na festiwalu „Poznajemy Żuławskie Smaki” w Miłoradzu, Pikniku Rodzinnym w Smętowie Granicznym zorganizowanym pod hasłem „Owady zapylające”, Dniu Morświna w Gdyni oraz pikniku „Bioróżnorodność-poznaj, by zachować”, który odbył się w Gdańsku już po raz jedenasty.

Pomorscy odwiedzą jeszcze wiele miejscowości w naszym regionie, aby edukować i przybliżać tematy związane z odpowiedzialnością za stan powietrza, racjonalnym korzystaniem z zasobów wody i energii oraz koniecznością ochrony różnorodności biologicznej. Informacje zamieszczone na stoisku są zaskakujące dla odwiedzających i zapadają w pamięć. Zapraszamy do odwiedzenia mobilnego domu Rodziny Pomorskich!

Więcej informacji o bieżących wydarzeniach znajdą Państwo na profilu Facebook https://pl-pl.facebook.com/wfosgdansk/ oraz https://www.facebook.com/poczujklimatpl/

Previous Porozumienie w sprawie realizacji Ogólnopolskiego programu regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.