od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Pomorscy w Wojanowie!

Dwa namioty stanowiska Pomorskich podczas pikniku przyrodniczego w Wojanowie, dookoła dzieci

Pomorscy w Wojanowie!

Rodzina Pomorskich wzięła udział w pikniku przyrodniczym, który odbył się w parku w Wojanowie. Była to pierwsza odsłona kolejnej części działań prowadzonych przez pracowników WFOŚiGW w Gdańsku w ramach kampanii „Poczuj Klimat”.

Dobiegają końca prace w parku w Wojanowie wykonywane w ramach projektu „Rewaloryzacja Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego”. Prowadzone są one przez gminę Pruszcz Gdański. Zadanie realizowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego 2014-2020, zaś Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku jest partnerem tego projektu.

Park nie jest jeszcze oficjalnie otwarty, ale udostępniony został już zwiedzającym. Wszystkie osoby, które przeszły się nowo wybudowanymi ścieżkami są pod ogromnym wrażeniem – zapewnia Iwona Beszczyńska – kierownik Zespołu ds. Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej WFOŚiGW w Gdańsku.  Efekty prac doceniają szczególnie ci spacerowicze, którzy widzieli park przed rewaloryzacją: był wówczas zaśmiecony, z zarośniętymi stawami, niedostępny dla osób mających trudności z poruszaniem się lub pchających wózki. Obecnie jest to teren, pokazujący historię jego dawnych właścicieli, świetnie  nadający się do spacerów i rekreacji, ale nie stracił przy tym swoich walorów przyrodniczych. Wśród starych drzew nadal można obserwować wiele gatunków ptaków  i słuchać ich śpiewu – dodaje Iwona Beszczyńska.

10 maja, przy Szkole Podstawowej w Wojanowie, która położona jest tuż przy parku, odbył się „Piknik przyrodniczy”. Uczniowie wzięli udział w grze terenowej, podczas której poznali walory przyrodnicze parku. Na szkolnym boisku zostały rozstawione stoiska edukacyjne, a wśród nich nie mogło oczywiście zabraknąć stanowiska Rodziny Pomorskich. Była to pierwsza odsłona kolejnej części działań prowadzonych przez pracowników WFOŚiGW w Gdańsku w ramach kampanii „Poczuj Klimat”, także realizowanej ze środków RPO WP 2014-2020. Uczestnicy pikniku grali w wielkoformatową grę planszową na temat bioróżnorodności województwa pomorskiego, układali puzzle przedstawiające grafikę ostrzegającą o szkodliwości spalania odpadów w domowych kotłach, rozwiązywali rebusy i grali w koło fortuny oraz edukacyjne gry karciane informujące o podstawowych zasadach gospodarki odpadami. 

Edukatorzy na stanowisku Pomorskich udzielali informacji o tym jak możemy lepiej dbać o środowisko, pomagali zrozumieć przyczyny i skutki efektu cieplarnianego, wyjaśniali dlaczego obce gatunki inwazyjne szkodzą rodzimej przyrodzie. Gabloty i plansze znajdujące się na stoisku  pomagały zapoznać się np. z kolejnymi etapami recyklingu butelek PET i produktami, które można z nich wytworzyć. Dla odwiedzających Pomorscy przygotowali również strefę relaksu – wygodne leżaki, na których można było odpocząć popijając wodę z miętą z papierowego kubka. Woda była podawana w szklanych dzbankach, bo przecież Pomorscy ograniczają zużycie plastiku! 

Previous 2 maja 2019 – NIECZYNNE
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.