od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Pomorscy z foliówek rezygnują!

Logo przedstawiające Rodzinę Pomorskich, bohatera kampanii „Pomorscy czują klimat”

Pomorscy z foliówek rezygnują!

Rodzina Pomorskich, bohater kampanii realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, zrezygnowała z toreb foliowych. Na zakupy Pomorscy zawsze zabierają własne torby wielokrotnego użytku, nie kupują owoców i warzyw zapakowanych w folię, nie pakują jabłek czy pomidorów do bezpłatnych, cienkich „siatek” foliowych – wybierają torebki papierowe.

Proces rozkładu torby foliowej trwa kilkaset lat. Jej wyprodukowanie zajmuje sekundę. Używamy jej pokonując drogę ze sklepu do domu, czyli średnio 20 – 30 minut. Tylko 10% z nich jest przetwarzanych, pozostała część trafia na wysypiska śmieci, do rzek i oceanów. Kilka liczb? 55 000 ton rocznie wyrzucanych jest na polskie wysypiska śmieci, 50 000 ton – do oceanów, gdzie stanowią śmiertelne zagrożenie dla ryb, ptaków i ssaków morskich.

Rocznie przez foliówki umiera na świecie 2 miliony zwierząt. Połknięta torebka foliowa może utknąć w ich przewodzie pokarmowym. Zwierzęta morskie mylą jednorazówki z pokarmem. Żółwie pływającą w wodzie torebkę utożsamiają z meduzą. Dla ryb to śmiertelna pułapka, wpadają w nie i duszą się lub umierają z głodu. Ptaki wodne zaplątują się w foliówki podczas nurkowania.  Nie mają możliwości ucieczki. Dużym zagrożeniem są także mikroplastiki, które bardzo często trafiają do wód. Pochodzą m.in. z wyrzuconych przez ludzi, rozdrobnionych przez wiatr i fale kawałków toreb foliowych. Mikroplastiki są  przenoszone dalej w łańcuchu pokarmowym i na końcu mogą trafić także … na nasz talerz. Warto zrezygnować z toreb jednorazowych? Warto!

Zmień swoje nawyki! Nie zaśmiecaj najbliższego otoczenia! Naprawdę, wystarczy wprowadzić kilka prostych zmian w codziennych czynnościach! 

Tekst powstał w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej organizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku  i realizowanej pod hasłem „Pomorscy czują klimat!”. Ma ona uświadomić zarówno mieszkańcom województwa pomorskiego, jak i turystom, wspólną odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Wpłynąć na zmianę postaw społecznych. Każdego dnia podejmujemy decyzje, które nie pozostają bez wpływu na otaczający nas świat.

Na potrzeby kampanii stworzona została animowana rodzina Pomorskich, z którą może identyfikować się każdy mieszkaniec województwa i która przez trzy lata będzie uczyła się i starała zrozumieć, jak żyć ekologicznie. Postawione przed nią zostały nie lada wyzwania. Uczy się, jak rozsądnie korzystać z kurczących się na świecie zasobów wody i energii, jak dbać o jakość powietrza. Zrozumie, że ludzie wytwarzają za dużo odpadów i że odpowiednie postępowanie z nimi pomaga odzyskać znaczną część surowców. A także, że warto troszczyć się o różnorodność biologiczną regionu. Czy mieszkańcy województwa zdecydują się być jak rodzina Pomorskich? Warto, by wzięli to pod uwagę! W końcu WSZYSCY JESTEŚMY POMORSKIMI! Więcej informacji www.poczujklimat.pl

 

Kupuj jedzenie bez opakowań i foliówek

Previous Osady ściekowe. I co dalej?
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.