od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

POMORSKIE EKOŚWIĘTA

Rodzina Pomorskich w komplecie: Pan Pomorski, Mama Pomorska, Tata Pomorski, Pomorzanka, Pomorski Junior, Pomorski Bobas, maskotka dorsz Benek. Obok stoi choinka, przystrojona bombkami.

POMORSKIE EKOŚWIĘTA

Boże Narodzenie. Może warto w tym roku zdecydować się na organizację świąt zgodnie z zasadami ekologii. Nawet niewielkie zmiany, mogą przynieść wielkie korzyści. 

Pierwsza rzecz, o której myślimy to oczywiście choinka. Wybierz naturalną zamiast sztucznej (oczywiście, z legalnej plantacji!). Zarówno produkcja, jak i utylizacja sztucznych drzewek przyczyniają się do powstawania związków szkodliwych dla środowiska. Żywe drzewko ulegnie biodegradacji, a choinkę trzymaną w donicy można posadzić w ogródku lub na działce. Jeżeli już zdecydujesz się na sztuczną choinkę, to kup model niezniszczalny, trwały, który posłuży przez co najmniej kilka kolejnych świąt. Lampki – tylko energooszczędne. Pamiętaj, aby zepsutych lub zużytych nie wyrzucać do kosza, ale oddać do elektrośmieci. Stanowią bowiem odpad niebezpieczny. Niech całość dopełnią domowe pierniki lub własnoręcznie wykonane dekoracje jako świąteczne ozdoby domu.

 

Daj rzeczom drugie życie

Prezenty dla rodziny i znajomych stanowią nie lada wyzwanie, jeśli chcemy aby były nietuzinkowe i atrakcyjne, a do tego nie za drogie. Może zatem wykonać je samodzielnie? Efekt niepowtarzalny, a radość obdarowanego – bezcenna! Może warto też dać naszym domowym przedmiotom drugie życie i z nich stworzyć niebanalny podarunek? Do tego, jeżeli prezenty opakujesz w papier z recyklingu, awansujesz na kolejnego domownika naszej rodziny POMORSKICH! Kim są Pomorscy? O tym za chwilę…

Warto pomyśleć również o kartkach z życzeniami, szczególnie takich wyprodukowanych na ekologicznym papierze. A może w tym roku wyślesz kartkę własnoręcznie zaprojektowaną i wykonaną?

Podczas przedświątecznych porządków, używaj jak najmniej, zwłaszcza silnych, detergentów. W ekoporządkach pomogą Ci soda, ocet, oliwa z oliwek, cytryna i woda. Możesz z nich sporządzić preparaty do czyszczenia podłóg, kuchni, łazienki czy nawet dywanów.

 

Kupuj mniej!

Czas na zakupy – koniecznie zabierz ze sobą ekologiczną torbę wielokrotnego użytku. Unikaj toreb foliowych i opakowań jednorazowych! Nie zapomnij też o liście potrzebnych produktów. Wówczas istnieje duża szansa, że nie kupisz za dużo i tym samym nie wyrzucisz jedzenia do kosza. Mimo wielu promocji w sklepach, warto trzymać się zasady, że ważna jest jakość, nie ilość.

W okresie świątecznym pojemniki na śmieci pękają w szwach. Ogranicz ilość odpadów. Segreguj je. Kupuj produkty na wagę. I przede wszystkim kupuj mniej!

A jak już przyjdą święta, to zostaw samochód przed domem, skorzystaj z pociągu, bądź komunikacji miejskiej. I koniecznie idź na spacer, nie siedź w domu!

 

 

POMORSCY czują klimat! Poczuj i Ty!

Przedstawiamy Państwu POMORSKICH. To rodzina z tradycjami, wielopokoleniowa. Senior rodu – Pan POMORSKI jako marynarz opłynął niemalże cały świat. Ten niezwykle energiczny mężczyzna każdego dnia ma szalone pomysły, wnuki za to go uwielbiają! A jest ich aż troje: POMORZANKA, POMORSKI Junior i POMORSKI Bobas. Ona to przyszła artystka, on przyszły naukowiec, a bobas to przyszły odkrywca. O przyszłości bowiem z wielką troską cała rodzina myśli … A jaka to przyszłość? O tym za chwilę. Jeszcze krótko o rodzicach – Mama POMORSKA to kobieta praktyczna, do życia podchodzi zadaniowo. Tata POMORSKI to jej przeciwieństwo – cichy, spokojny i niesamowicie roztargniony. Całość dopełnia maskotka – dorsz Benek. Ryba, choć najmniejsza w tym gronie, jest prawdziwą skarbnicą mądrości.

POMORSCY chcą być eko, chcą żyć w zgodzie ze środowiskiem.  Na razie, niestety ciągle tylko chcą, ale… może w przyszłości będzie inaczej?

POMORSCY to typowa rodzina mieszkająca w województwie pomorskim. Każdy z nas jest POMORSKIM. I wszyscy jesteśmy POMORSKIMI. Niby wiemy, że odpadami nie wolno palić w piecu, że należy je segregować i oszczędzać wodę. A jak to wygląda w rzeczywistości?

Statystyczny mieszkaniec Pomorza nie ma potrzeby samodzielnego poszukiwania informacji o ochronie środowiska. Czasem uczestniczy w akcjach ekologicznych, coś usłyszy w telewizji, przeczyta w Internecie. O ile w domu podejmuje podstawowe działania prośrodowiskowe, to zupełnie zapomina o nich podczas wypoczynku. W jego świadomości głęboko zakorzeniony jest fakt, że to lokalne władze i służby komunalne powinny podejmować działania związane z ochroną środowiska. Nie od dziś jednak wiadomo, że bez obopólnej współpracy, nic w tym zakresie nie da się osiągnąć.

Prawie w każdym domu na Pomorzu jest lodówka, pralka, telewizor, telefon komórkowy i komputer, w co drugim – kuchenka mikrofalowa i samochód. Zmywarkę do naczyń posiada co trzeci Pomorzanin. Najwięcej pieniędzy wydajemy na żywność i napoje. Jesteśmy coraz bogatsi, a to nie pozostaje bez wpływu na środowisko naturalne. Więcej kupujemy, więcej zużywamy wody i energii elektrycznej często impulsywnie i bez zastanowienia, pod wpływem chwili. Może warto zatem robić to z głową? Z myślą o innych ludziach i o środowisku właśnie. Zrób to razem z POMORSKIMI! Zmień nawyki z POMORSKIMI!

Rodzina POMORSKICH to bohaterowie „Kampanii informacyjno – edukacyjnej na rzecz zrównoważonego rozwoju Pomorza” realizowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Postawione przed nią zostaną nie lada wyzwania. Nauczy się, jak rozsądnie korzystać z kurczących się na świecie zasobów wody i energii, jak dbać o jakość powietrza. Zrozumie, że ludzie wytwarzają za dużo odpadów i że odpowiednie postępowanie z nimi pomaga odzyskać znaczną część surowców. A także, że warto troszczyć się o różnorodność biologiczną regionu.

Kampania „POMORSCY czują klimat” ma uświadomić zarówno mieszkańcom województwa pomorskiego, jak i turystom wspólną odpowiedzialność za stan środowiska naturalnego. Wpłynąć na zmianę postaw społecznych. Każdego dnia podejmujemy decyzje, które nie pozostają bez wpływu na otaczający nas świat.

Sympatyczna Rodzina POMORSKICH przez kolejne lata będzie spoglądać na nas z wiat przystankowych. Gościć będzie w naszych domach za pośrednictwem lokalnej telewizji i radia. Spotkamy ich, gdy pójdziemy do kina lub… do lekarza. W autobusie i tramwaju. Wszechobecnym Internecie. POMORSKICH będzie widać i słychać. Z wiedzą o środowisku dotrą do każdego z nas. Czy skutecznie? To już nasza decyzja. Jesteś z POMORSKIMI? 

Więcej informacji na stronie www.poczujklimat.pl

 

 

Previous Zbiórka dla „Ostoi”
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.