od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Pomorskie OSP z dofinansowaniem na sprzęt

112 jednostek pomorskich OSP z dofinansowaniem niemal 1,5 mln zł

Pomorskie OSP z dofinansowaniem na sprzęt

WFOŚiGW w Gdańsku przyznał ochotniczym strażom pożarnym środki na zakup specjalistycznego sprzętu, który będzie wspierał strażaków w codziennej walce o bezpieczeństwo. Do pomorskich OSP trafi niemal 1,5 mln zł dotacji.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku przyznał ochotniczym strażom pożarnym środki na zakup specjalistycznego sprzętu, który będzie wspierał strażaków w codziennej walce o bezpieczeństwo. Do pomorskich OSP trafi niemal 1,5 mln zł dotacji.

Florian jest patronem strażaków, „Florek – wsparcie dla OSP” – konkursem zorganizowanym przez Fundusz w Gdańsku, dzięki któremu ochotnicze straże pożarne na Pomorzu mogą otrzymać dofinansowanie na zakup niezbędnego sprzętu i wyposażenia. To nowa odsłona, ale i kontynuacja zeszłorocznego „Konkursu na zadania realizowane przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej”. W ramach konkursu strażacy-ochotnicy zaopatrują się w drobny, ale bardzo istotny sprzęt pożarniczy: m.in. rękawice, mundury, węże, pompy, czujniki czy detektory różnych substancji.

Ochotnicze straże pożarne utrzymują się głównie z tego, co same pozyskają. Muszą się wyposażać we własnym zakresie, a to właśnie one są uzupełnieniem sieci Państwowej Straży Pożarnej i najczęściej są pierwsze na miejscu zdarzenia, prowadząc akcję ratowniczą do momentu przyjazdu Państwowej Straży Pożarnej. Dlatego uruchomiliśmy konkurs „Florek – wsparcie dla OSP”, by wesprzeć ich tam, gdzie tego najbardziej potrzebują, czyli w zakupie solidnego, bezpiecznego sprzętu – mówi Marcin Osowski, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Wsparcie dla OSP jest niezwykle ważne. W latach 2016-2020 dzięki dotacji z budżetu państwa przekazano 107 samochodów dla ochotniczych straży pożarnych. Takie konkursy jak „Florek” stanowią doskonałe uzupełnienie dla dofinansowania przekazywanego przez rząd oraz jednostki samorządu terytorialnego. Wspierając OSP nie tylko dbamy o bezpieczeństwo na Pomorzu, ale i propagujemy bezcenne wartości: odwagę, poświęcenie, troskę o życie i zdrowie innych – podkreśla wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Do nowej formuły konkursu stanęło 246 jednostek OSP z województwa pomorskiego. Spośród nich 112 otrzymało dofinansowanie – to niemal dwa razy więcej niż rok temu. W oparciu o rekomendacje Komend Powiatowych i Miejskich Państwowej Straży Pożarnej przedstawiciele WFOŚiGW w Gdańsku wraz z przedstawicielami Państwowej Straży Pożarnej stworzyli listę rankingową zadań do wsparcia w ramach konkursu. Zarząd Funduszu, kierując się rekomendacjami Komisji, zatwierdził działania do dofinansowania.

OSP są dla nas wielkim wsparciem. Działają lokalnie, bardzo dobrze znają swój teren i mieszkańców. Pamiętajmy, że Pomorze jest regionem turystycznym, corocznie odwiedzanym przez setki tysięcy ludzi z całej Europy. Ogromna ich część wypoczywa nie w wielkich trójmiejskich hotelach, ale na Kaszubach, Kociewiu, na wsiach i w małych miejscowościach, czyli tam, gdzie działają OSP. Kwestie bezpieczeństwa są tu więc cały czas monitorowane i trzeba w nie inwestować – tłumaczy st. bryg. Piotr Socha, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Pełna lista dofinansowanych jednostek znajduje się na stronie internetowej WFOŚiGW w Gdańsku. Wśród sprzętu, który chcą zakupić strażacy, są m.in. aparaty dróg oddechowych dla OSP w Piasecznie, nowej generacji odzież ochronna dla OSP w Helu, sprzęt do oświetlania terenu akcji dla OSP w Słajszewie czy przenośny zbiornik na wodę dla OSP Osowo.

Po raz pierwszy stanęliśmy do konkursu i udało nam się. To dla nas ogromna radość i wielkie wsparcie. Istotne jest też to, że sami wybieramy sprzęt, którego w naszej opinii najbardziej nam potrzeba. Zamierzamy kupić węże, bo – jak to w straży – węży zawsze mało, rękawice pożarnicze i detektor wielogazowy, dzięki któremu będziemy mogli stwierdzić, czy strefa, w której akurat pracujemy, jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla nas – wyjaśnia Łukasz Gostomczyk z OSP Lipnica, która otrzymała dofinansowanie.

Na realizację zadań konkursowych WFOŚiGW w Gdańsku udzieli dotacji ze środków własnych oraz udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach „Ogólnopolskiego programu finansowania służb ratowniczych”.

 

Previous Moja Woda przedłużona do końca września
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.