od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Prezes Marcin Osowski gościem „Dzień dobry Kaszuby”

zdj. Radio Kaszebe

Prezes Marcin Osowski gościem „Dzień dobry Kaszuby”

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Marcin Osowski był gościem audycji „Dzień dobry Kaszuby” w Radiu Kaszebe, poświęconej nowej wersji programu Czyste Powietrze.

Prezes WFOŚiGW w Gdańsku Marcin Osowski był gościem audycji „Dzień dobry Kaszuby” w Radiu Kaszebe, poświęconej nowej wersji programu Czyste Powietrze, która rusza już 15 maja.

Program ma na celu poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych poprzez wymianę źródeł ciepła. W Pomorskiem odpowiada za to Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Dotychczas złożonych zostało  8 468 wniosków o dofinansowanie. Fundusz wypłacił 32 mln zł dotacji oraz 3,7 mln zł pożyczki.  

Beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tysięcy złotych. Jeżeli inwestycja obejmie bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła, to wówczas do 25 tysięcy, a jeśli do tego zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 000 zł – objaśniał prezes Marcin Osowski. Pojawi się możliwość finansowania inwestycji rozpoczętych, a nawet zakończonych. Przedsięwzięcie będzie mogło rozpocząć się 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Pierwsza faktura nie może być jednak wystawiona wcześniej niż 15 maja 2020.

Uproszczony został również wniosek o dotację. Uprościliśmy formularz aplikacyjny, jest bardziej intuicyjny i łatwiejszy do wypełnienia, skróciliśmy też okres rozpatrywania wniosku do 30 dni kalendarzowych – poinformował prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Czyste Powietrze zintegrowane zostanie z programem Mój Prąd. Stworzono możliwość uzyskania dotacji do 5 000 zł na montaż instalacji fotowoltaicznej, bez konieczności składania dwóch osobnych wniosków.  

Przygotowany zostanie także cykl bezpłatnych webinariów #AkademiaCzystegoPowietrza. Będą to szkolenia podnoszące kwalifikacje zawodowe firm remontowo-budowlanych, instalatorów pieców i osób zajmujących się ocieplaniem domów. To forma przekazywania wiedzy i informacji, budowania kompetencji osób po to, aby uświadamiać, że efektywność energetyczna nie jest aż taka trudna do osiągnięcia – tłumaczył prezes Marcin Osowski.   

Previous Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) zagrożeniem dla bioróżnorodności
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.