od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Prezes Marcin Osowski w Forum Panoramy TVP3

Forum Panoramy

Prezes Marcin Osowski w Forum Panoramy TVP3

Marcin Osowski – prezes WFOŚiGW w Gdańsku był gościem Forum Panoramy w TVP3 Gdańsk. Opowiadał o pomocy szpitalom walczącym z epidemią, udziale w akcji „Zostań w domu” oraz realizacji programu Czyste Powietrze. Rozmowę poprowadził redaktor Piotr Świąc.

40 000 zł – taką kwotę przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku na utylizację zużytych ubrań, wykorzystywanych przez lekarzy, ratowników i personel medyczny podczas opieki nad chorymi na koronawirusa. Pieniądze trafią do 7. Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku. Obecnie trwają techniczne procedury. Jestem przekonany, że do końca miesiąca środki te będą już na koncie szpitala – zadeklarował Marcin Osowski.

Redaktor Piotr Świąc dopytywał, w jaki sposób poradzić sobie z utylizacją coraz większej liczby odpadów medycznych. Szpitale mają wypracowaną ścieżkę, nie po raz pierwszy bowiem muszą sobie z takim problemem poradzić. A dla nas zalecenia służb sanitarnych są wyraźnie, maseczki, gumowe czy plastikowe rękawiczki powinny trafiać do pojemników na odpady zmieszane – tłumaczył prezes WFOŚiGW w Gdańsku. Jak powinniśmy postępować z tymi odpadami, aby jak najmniej szkodzić środowisku? – pytał redaktor TVP3 Gdańsk. Musimy zachować środki ostrożności po zużyciu tych materiałów, nie wyrzucać ich do zwykłych koszy, wymagają one bowiem obróbki w wysokiej temperaturze. Im bardziej pieczołowicie będziemy podchodzić nie tylko do ich noszenia, ale także do utylizacji, tym nasze bezpieczeństwo będzie większe – wyjaśniał prezes Marcin Osowski.  

Ogólnopolskiej akcji pomocy szpitalom walczącym z epidemią patronuje Ministerstwo Klimatu i Agencja Rezerw Materiałowych. Uczestniczy w niej 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. W sumie przekażą 3,27 mln zł.

WFOŚiGW w Gdańsku włączył się także do kampanii „Zostań w domu”. Przygotował ofertę edukacyjną dla dzieci i dorosłych. Na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych zamieszczane są gry, quizy, filmy i animacje oraz poradniki. Pracownicy Funduszu namawiają również, aby dawać rzeczom drugie życie. Naprawiać, cerować, przerabiać, ale nie wyrzucać. Robić mądre i przemyślane zakupy. Nie marnować żywności. Świadomość ekologiczna powinna cechować nas na co dzień, nie tylko w czasie pandemii. Podczas robienia zakupów, nie powinniśmy korzystać z wszystkich promocji. Nie powinniśmy robić także wielkich zapasów, co można było zauważyć na początku epidemii. Często potem takie towary trafiały do kosza – przekonywał prezes Marcin Osowski. Może potrzebna jest nam refleksja, czy taki konsumeryzm jest nam w życiu potrzebny – dodał.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku dostosowuje działalność w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce i zagrożeniami związanymi z koronawirusem. Program Czyste Powietrze jest realizowany na bieżąco i to jest najważniejsza wiadomość dla naszych  beneficjentów. Także środki wypłacane są na bieżąco – zadeklarował prezes WFOŚiGW w Gdańsku. Stworzona została możliwość podpisania umowy i ustanowienia zabezpieczeń u notariusza. Wnioskodawcy z terenu całego województwa pomorskiego nie muszą przyjeżdżać do siedziby Funduszu, a formalności mogą załatwić u wybranego przez siebie notariusza. Nam również zależy, aby pieniądze jak najszybciej trafiły do beneficjentów na już zrealizowane inwestycje i tym samym pozytywne skutki realizacji programu odczuwalne były przez wszystkich mieszkańców województwa pomorskiego – stwierdził Marcin Osowski.

Dotychczas w województwie pomorskim złożonych zostało ponad 8 300 wniosków o dofinansowanie w ramach Czystego Powietrza na kwotę około 120 mln zł.

Całą rozmowę z prezesem Marcinem Osowskim można obejrzeć na stronie TVP 3 Gdańsk.

Previous Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – warsztaty on-line
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.