od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Program dla edukacji ekologicznej

Program dla edukacji ekologicznej

4,5 mln zł na edukację ekologiczną. W drugiej połowie tego roku ruszy Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Prowadzić będziemy go wspólnie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– To całkowicie nowa inicjatywa. Nigdy wcześniej nie prowadziliśmy działań edukacyjnych na taką skalę. To wielka szansa dla wielu podmiotów na przygotowanie i poprowadzenie działań edukacyjnych, na które wcześniej nie miały środków. Warto z tej oferty skorzystać. Już dziś namawiam do składania wniosków o dotację. O wszystkim informować będziemy na bieżąco – mówi Przemysław Kurkowski – kierownik Działu Promocji i Ochrony Przyrody.  

Wszyscy wiemy jak ważną rolę pełni edukacja. To dzięki niej można zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia na te sprzyjające idei ochrony środowiska. Program ma w tym pomóc. Ma budować świadome społeczeństwo obywatelskie, kształtować poprawne postawy proekologiczne, podnosić poziom świadomości ekologicznej. Zakres inicjatywy jest bardzo szeroki. Od zmniejszania emisji szkodliwych substancji do atmosfery, przez odnawialne źródła energii i niskoemisyjny transport, po zrównoważony rozwój, ochronę środowiska i gospodarkę wodną.

Program adresowany jest m.in. do jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych.

Dotacje na realizację zadania wynosić będą do 90% kosztów kwalifikowanych. Gminy położone na terenie parków narodowych mogą liczyć na wyższy poziom dofinansowania. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego beneficjenta wynosi 150 000 zł.

Rodzaje przedsięwzięć, na które można otrzymać dofinansowanie to: warsztaty, szkolenia, zajęcia w terenie, konferencje, seminaria, kampanie edukacyjne, konkursy, filmy, audycje radiowe i telewizyjne, pomoce dydaktyczne, modernizacja ośrodków edukacji ekologicznej, wyposażenie.

– W najbliższym czasie ogłosimy nabór na wyposażenie i modernizację sal edukacyjnych. To dla nas priorytet w tym roku. Wiemy, że jest duża potrzeba doposażenia tych obiektów, dlatego idziemy w tym kierunku – dodaje Przemysław Kurkowski.

Od początku swojej działalności duży nacisk kładliśmy na edukację ekologiczną. Konkursy z tej dziedziny organizowane są od 13 lat. Wpłynęło do nas ponad 2 000 wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 66 mln zł. Za te pieniądze powstały zielone szkoły, ośrodki edukacji ekologicznej, ścieżki przyrodnicze, odbyły się liczne warsztaty, akcje i festyny. Tylko w pierwszym półroczu tego roku nasi beneficjenci przeszkolili 60 000 osób z edukacji ekologicznej.

– Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej umożliwi realizację nowoczesnych działań na szeroką skalę. Stawiamy na bezpośredni kontakt z przyrodą. Oryginalność i innowacyjność. Zależy nam, aby w jak największej liczbie pomorskich gmin pojawiły się place i ogrody edukacyjne, w których uczestnicy zajęć zdobywać będą wiedzę daleko wykraczającą poza zakres szkolnego programu nauczania – mówi Joanna Przytarska – starszy specjalista WFOŚiGW w Gdańsku.   

Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej prowadzony będzie do 2025 roku. Ogólnopolski budżet to 56 mln zł. 

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj

Previous Razem dla środowiska
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres email informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od promocja@wfos.gdansk.pl RODO

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.