od poniedziałku do piątku w godz. 07:30 – 16:00

Przed nami VII edycja Pomorskich Dni Energii!!

baner1920

Przed nami VII edycja Pomorskich Dni Energii!!

W tym roku odbywa się VII edycja Pomorskich Dni Energii. To jedno z największych wydarzeń energetycznych w północnej Polsce. W całym regionie organizowanych jest szereg wydarzeń, konferencji i spotkań.

W Pomorskich Dniach Energii uczestniczy również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku wspólnie z Samorządem Województwa Pomorskiego.

W czwartek, 14 września 2017, odbędzie się  konferencja „W kierunku gospodarki niskoemisyjnej – realizacje, plany, wizje”. Dzień później, w piątek 15 września 2017, trwać będzie Dzień Otwarty w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, przy ul. Rybaki Górne 8.

Działaj z energią – wybieraj, wytwarzaj, oszczędzaj” – to motto tegorocznych Dni Energii, które poświęcone są sposobom ograniczania niskiej emisji.

Walka o czyste powietrze to jeden z priorytetów istniejącego prawie od 25 lat Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. 90 mln zł – taką kwotę przeznaczył w ostatnich pięciu latach na zadania związane z ochroną powietrza. Fundusz realizuje też program „Czyste Powietrze Pomorza”. Od 2008 roku zlikwidowanych zostało 2 000 pieców i kotłów. Rocznie emisja pyłów zmniejszyła się o 200 ton, dwutlenku węgla o 13 600 ton.

Zanieczyszczone powietrze to cichy zabójca – trzeba o tym pamiętać na co dzień. I likwidować stare, niespełniające norm kotły. Używać dobrej jakości paliwa. I nigdy nie spalać odpadów w domowych kotłach! Ograniczać liczbę samochodów na ulicach i przesiadać się na autobus czy tramwaj, a także na rower. „Świadomość społeczeństwa rośnie, wreszcie coraz więcej osób dostrzega znaczenie działań związanych z ochroną powietrza. Właściciele domów likwidują kotły węglowe i podłączają swoje budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzieje się dużo dobrego, ale to nie wystarczy… Nadal widok ciemnego dymu o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu wydobywającego się z kominów niektórych domów nie należy do rzadkości. Osoby, które spalają plastik, opony, folie, czy nawet meble, wprowadzają zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. To tylko pozorna oszczędność, szkodzą sobie i innym. Najważniejsza jest edukacja” – mówi Maciej Kazienko – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zatem edukacja, edukacja, edukacja. Wiele osób przyczynia się do powstawania niskiej emisji z powodu braku wiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby informować o skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. „W województwie pomorskim powietrze jest dobrej jakości, a to dzięki staraniom wielu instytucji i samorządów, również przy aktywnym wsparciu marszałka województwa pomorskiego. Niemniej, lokalnie zdarzają się incydentalne przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia pyłów w powietrzu, ale problemem bywa stężenie benzo(a)pirenu. Z tego powodu tegoroczna edycja Pomorskich Dni Energii koncentruje się na upowszechnianiu wiedzy o działaniach, które każdy z nas może podjąć na rzecz poprawy jakości powietrza. A można zrobić wiele: korzystać z transportu zbiorowego, spalać paliwa wysokiej jakości w domowych piecach i kotłach, dbać o sprawność domowych instalacji grzewczych. Ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy Pomorza wspólnie działali na  rzecz czystego powietrza, dzięki któremu możemy żyć zdrowo” – wyjaśnia Małgorzata Klawiter – Piwowarska – pełnomocnik marszałka województwa pomorskiego ds. niekonwencjonalnych źródeł energii.

I to jest właśnie cel kolejnych Pomorskich Dni Energii. Podczas wielu wydarzeń można dowiedzieć się o źródłach energii odnawialnej, poznać innowacyjne rozwiązania oraz ekologiczne formy pozyskiwania energii. Nie brakuje spotkań na temat transportu niskoemisyjnego oraz poprawy efektywności energetycznej.   

Tym wszystkim zagadnieniom poświęcone będą także wydarzenia organizowane w ramach Pomorskich Dni Energii przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. 

14 września  uczestnicy konferencji dyskutować będą o realizacji zadań dotyczących poprawy efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Omówiona zostanie konieczność przeprowadzania  badań termowizyjnych oraz szczelności obiektów w procesach termomodernizacji. Ekspert z zakresu instalacji fotowoltaicznych przedstawi najważniejsze kryteria doboru i zasady montażu instalacji PV. Omówi zarówno dobre praktyki, jak i najczęściej popełniane błędy. Na konferencji przedstawione zostaną najnowsze informacje dotyczące zasobów i technologii energetyki lokalnej, w tym rozwoju klastrów energii. Nie zabraknie informacji na temat zagrożeń zdrowotnych wynikających z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Czy w najbliższej przyszłości po ulicach naszych miast jeździć będą elektryczne samochody? O szansach takiej perspektywy dyskutować będą specjaliści. W konferencji udział wezmą także doradcy energetyczni, którzy odpowiadać będą na pytania dotyczące wsparcia finansowego i merytorycznego różnych inwestycji.

15 września w siedzibie WFOŚiGW w Gdańsku odbędzie się Dzień Otwarty.

Zamiast lokalnej kotłowni – panele fotowoltaiczne na dachu budynku? Tak, to możliwe. Zaprezentowane zostaną różne możliwości wykorzystania alternatywnych źródeł energii oraz zasady finansowania projektów ekoenergetycznych. Przedstawiony zostanie sposób działania pomp ciepła, ogniw fotowoltaicznych, czy kolektorów słonecznych, a także nowoczesne rozwiązania energooszczędne stosowane w budownictwie. Będzie można o wszystko pytać, wszystkiego dotykać i we wszystkich atrakcjach brać udział! Studenci kół naukowych Politechniki Gdańskiej, wykorzystując specjalne modele, objaśnią w prosty i przystępny sposób zasady działania instalacji odnawialnych źródeł energii. A doradcy energetyczni pomogą znaleźć możliwości ich sfinansowania.

OZE to jedna strona medalu. Druga – to świat bez odnawialnych źródeł energii, za to z zanieczyszczonym powietrzem, często smogiem. Dlatego na Dniach Energii nie zabraknie lekarza, który opowie o skutkach oddychania złej jakości powietrzem. Będą przedsiębiorcy z technicznymi nowinkami. Każdy chętny będzie miał możliwość obejrzenia ekologicznego kotła … od środka. A przy okazji dowie się jak w łatwy sposób ograniczyć emisję pyłów. Nie zabraknie samochodów i rowerów… oczywiście na prąd. Dla odważnych – przejażdżka z atrakcjami.

Pomorskie Dni Energii to spotkanie, na które pracownicy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zapraszają wszystkich mieszkańców Pomorza. Będzie mnóstwo atrakcji, konkursów i niespodzianek. Dla każdego…

…dla tych spragnionych dużej dawki wiedzy – wykłady, filmy edukacyjne.

…dla moli książkowych – bookcrossing „Uwolnij książkę”. Przygotowaliśmy mnóstwo publikacji, o różnorodnej tematyce. Od środowiska po fantastykę, przez poezję i kryminał. Spotkanie z Tomaszem Słomczyńskim, autorem książki „Dla ludzi i środowiska”. Uwaga! Do rozdania mamy 100 książek z autografem autora!

…a dla najmłodszych – atrakcji mnóstwo. Odwiedzi nas Treflik z rodzinką. Konkursy z nagrodami, upominki, zdjęcia z idolami. Nie zabraknie słynnego już Atmoludka – środowiskowego koła fortuny. Trzeba będzie wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu ochrony powietrza, ale także sprawnością czy pojemnością płuc! Warto podjąć ten wysiłek. Na zwycięzców czekać będą nagrody.

…dla fanów aktywnego spędzania czasu, którzy przyjadą rowerem, hulajnogą lub na rolkach przygotowaliśmy upominki. A wszystko po to, aby promować zdrowy dla środowiska transport.

…na głodnych i spragnionych, w cyklu „Jak to dawniej bywało…” czekać będzie saturator, a także smakołyki z foodtrucków

Previous Dofinansowanie z NFOŚiGW na innowacje w przedsiębiorstwach
logo-male2
ul. Rybaki Górne 8,
80-861 Gdańsk
NIP: 583-20-94-563
REGON: 220934198
Godziny otwarcia
od pon do pt w godz. 07:30 – 16:00

Nasza oferta

Zapisz się na newsletter!

[FM_form id="1"]
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku © 2022.